Předseda zelených Ondřej Liška varoval stranu Věci veřejné před podnikatelem Jaromírem Soukupem, který před čtyřmi lety spolupracoval na kampani zelených. Zelení se později se Soukupem ve zlém rozešli, protože prý chtěl ovlivňovat rozhodování o veřejných zakázkách. Byznysmen stál i za vznikem Demokratické strany zelených.

"Jelikož se snažíte prezentovat jako čistý, korupcí a lobbismem neposkvrněný politik, dovoluji si Vás upozornit na jedno riziko, se kterým si Vaše strana zahrává. To riziko se jmenuje Jaromír Soukup," napsal předsedovi VV Radku Johnovi v otevřeném dopise Liška.

"Pan Liška se ozývá z hlubin 2,5 procenta volebních preferencí a z celého dopisu jsou cítit obavy z toho, co nastane poslední květnovou neděli," uvedl John v tiskové zprávě s tím, že Soukup je obchodním partnerem VV a jejich vzájemný vztah je založen na jasně definovaných obchodních vztazích.

Předseda zelených uvedl, že Soukup jako majitel mediální agentury Médea spolupracuje ve volební kampani s ČSSD i VV. Za zdánlivě dobrých podmínek jim pronajímá reklamní plochy. Soukup podpořil i Klub angažovaných podnikatelů, který založil jeden z klíčových mužů VV, majitel bezpečnostní agentury ABL Vít Bárta, který je i sponzorem strany.

"Liška se chce pouze zviditelnit "

Soukup označil dopis za hloupost, na kterou nechce reagovat. "Liška se chce pouze zviditelnit před volbami," řekl Soukup. Poznamenal nicméně, že se s expředsedou zelených Martinem Bursíkem rozešel už v létě roku 2006, kdy zelení ještě ve vládě nebyli, a to kvůli tomu, že mu strana dlužila za kampaň a současně si novou objednávala u konkurence, "což se nedělá". Později se stal náměstkem ministryně školství Dany Kuchtové (SZ), to s jeho vztahem k zeleným podle něj "ale vůbec nesouviselo".

"Nic však není zadarmo. Strana zelených už s panem Soukupem jednu zkušenost má, a proto dovolte, abych Vás kolegiálně varoval. Lidé typu pana Soukupa představují totiž pro čistou, slušnou a hlavně nezkorumpovanou politiku ještě větší nebezpečí než podivní byznysmeni v pozadí Vaší strany," uvedl Liška. Pokud prý John nechce, aby se z jeho strany staly Kšefty veřejné, měl by Soukupa odstřihnout.

"Jsme-li však u odstřihávání, ptám se: jak je možné, že se zelení neodstřihli od Martina Bursíka ve chvíli, kdy pracoval jako poradce na ministerstvu životního prostředí a zároveň radil uhelné společnosti," reagoval John. Připomenul tak nedávnou přestřelku Bursíka s těžaři, kteří uvedli, že pro ně pracoval na prolomení těžebních limitů.

Lidové noviny s odkazem na těžaře koncem ledna napsaly, že v době, kdy byl poradcem ministra životního prostředí Libora Ambrozka, pracoval pro Mosteckou uhelnou společnost (MUS) a měl na starosti prolomení těžebních limitů. Od firmy za práci inkasoval 1,5 milionu korun. Sám Bursík pro MUS v letech 2000 až 2003 pracoval. Podle něj šlo o ekologické poradenství.

Zelením s ním prý prožili "otřesnou zkušenost", když po volbách chtěl za výhodné pronájmy reklamních ploch ovlivňovat rozhodování o veřejných zakázkách v kompetenci resortů řízených zelenými, což zelení odmítli.

Připomenul nedávnou schůzku Soukupa s kandidátem Věcí veřejných Vítem Bártou a manželkou šéfa ČSSD Petrou Paroubkovou, o které John podle svých slov nevěděl.