sobotka-premysl__192x128_.jpg Původně senátoři počítali s tím, že o smlouvách o radarové základně USA na českém území rozhodnou už ve čtvrtek. Občanští demokraté by tak měli zaručené hladké přijetí smluv. Opak je pravdou.

Právě senátoři z ODS ve středu rozhodli o tom, že jejich sněmovna v předvolební sestavě o radaru hlasovat nebude.

O tom, že se senátorský klub rozhodl hlasovat o radaru až v novém povolebním složení, informoval ČTK předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS). "Důvodem je slušnost členů ODS, našeho klubu," vysvětlil.

Čtěte souvislosti

 

Kategoricky vyloučil, že to občanští demokraté udělali kvůli vyjednávání o povolebním uspořádání horní komory. Díky vítězství ve volbách v něm budou mít silnější slovo sociální demokraté, kteří připravili ODS o nadpoloviční většinu v horní komoře a projednávaní smluv na nadcházející schůzi odmítají. Sobotka věří, že povolební uspořádání se bude tak jako v minulosti řídit principem poměrného zastoupení.

Přestože tak vládní tábor o devět senátních mandátů přišel, i v příštím funkčním období bude mít v horní komoře nadpoloviční většinu 44 hlasů, což by k přijetí smluv také stačilo.

Výbor má hlasování za sebou

 

Senátní výbor ve středu dopoledne jednomyslně podpořil schválení jak smlouvy o postavení základny v Brdech, tak o podmínkách pobytu amerických vojáků na českém území. Zástupci levice na jednání výboru chyběli. Základnu dlouhodobě odmítají KSČM, ČSSD a také část zelených, proti se v průzkumech vyslovila i většina veřejnosti.

Proti schválení smluv na čtvrteční schůzi Senátu protestovala iniciativa Ne základnám. Podle ní dosavadní senátoři nemají k takovému rozhodnutí mandát voličů, protože byli zvoleni bez toho, že by otázka vybudování vojenské základny USA byla volebním tématem. Pravý opak platí o nově zvolených senátorech, uvedla ve svém prohlášení. Letos ovšem bylo voleno pouze 27 z 81 členů horní komory.

Plán ODS podpořili i odstupující senátoři

 

Pro přijetí smluv s tím, že by o nich Senát rozhodoval ve čtvrtek, se při jednání výboru vyslovili senátoři, kteří nebyli znovu zvoleni, a v pondělí tak jako členové horní komory skončí. Například předseda výboru Richard Sequens (za US-DEU) uvedl, že po předpokládaném schválení smluv bude opouštět "slovutný Senát" s klidným svědomím.

"Ze Senátu budeme odcházet se vztyčenou hlavou," připojil se končící děčínský senátor Josef Zoser (Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst). Zalitoval, že někteří levicoví zákonodárci, kteří původně radar podporovali, svůj postoj postupně změnili.

Na postoj levice poukázal i Jaromír Štětina (za Stranu zelených); smlouvy podpořil mimo jiné kvůli tomu, aby nezvítězila "kondelíkovsko-paroubkovská koncepce vztahu se světem". Místopředseda výboru Tomáš Töpfer (za ODS) podotkl, že přijetí smluv ukáže, že Česko patří do západní civilizace. Opačnou možností je "vypláznout jazyk a ukázat dlouhý nos". "A to bych tedy hrozně nerad," dodal.

Projednávání smluv si na odpoledne naplánoval ještě senátní ústavně-právní výbor. Na rozdíl od sněmovny, která ve středu začala smlouvy projednávat teprve v prvním čtení, bude Senát jako celek smlouvy projednávat pouze v jednom čtení. To se podle Sobotky uskuteční až v prosinci, neboť první schůze Senátu v novém funkčním období bude mít 26. listopadu na programu pouze volbu členů vedení horní komory a jejích dalších představitelů.