vaclav_klaus__192x128_.jpgČeské předsednictví EU podle prezidenta Václava Klause nebude nijak důležité. Předsednictví je podle něj významné, když ho má velká země, jako Německo nebo Francie. Menší země ale nemají na chod unie takový vliv. Klaus to řekl v Nedělní partii v televizi Prima.

"Všichni dobře víte, že si nikdo nepovšiml, že v první polovině letošního roku bylo prezidentství malého Slovinska. Prostě tam se nic nestalo, protože ta země nemá politickou sílu, aby něco ovlivnila," uvedl Klaus. Podobná situace podle něj bude i v rámci českého předsednictví.

Je to jen taková hra na demokracii, řekl Klaus o předsednictví

Klaus o českém předsednictví hovořil poté, co pronesl několik sugestivních poznámek k výsledku letošních krajských a senátních voleb.

"Chtě nechtě tyto volby opravdu nebyly o tom, jak pracoval jihočeský hejtman či jak pracoval severomoravský hejtman, ale byly jistým referendem o Mirkovi Topolánkovi," prohlásil mimo jiné Klaus. A výsledek voleb označil tenisovou terminologií "6:0, 6:0, 6:0, 6:0".

Čtěte více, co řekl Klaus o volbách

O evropském předsednictví podle Klause politici často hovoří s tím, že je třeba se před ním být na pozoru a stabilizovat politickou situaci. Podle prezidenta přitom jde o "falešné zaklínadlo", s nímž si namlouváme, že "jsme v kleštích".

"Evropské předsednictví je nevýznamná věc. Je to taková hra na demokracii. Zvládlo to Slovinsko, které je desetkrát menší než my," marginalizoval celou věc Klaus.

Podle Klause nám velké evropské země předsednictví "stejně nepřejí". "Podívejme se na pana Sarkozyho, který nám chce to předsednictví vytunelovat," prohlásil Klaus ke zprávám médií, podle nichž by Francie v době českého předsednictví Unie ráda zvýšila svůj vliv.

Evropu ovládají stejné země, jaké podepsaly Mnichovskou dohodu

Česko by unii mělo předsedat v první polovině příštího roku. Někteří západoevropští politici a média v tomto týdnu zpochybnili schopnost Česka předsedat unii v době celosvětové finanční krize. Mimo jiné v této souvislosti upozorňují na euroskepsi Klause a politiků ODS.

Podle Klause Evropu ovládají čtyři velké země, a to Německo, Velká Británie, Francie a Itálie. "Ty čtyři velké země ovlivňovaly situaci v Evropě před 80 lety, 70 lety, dneska a budou asi vždycky," uvedl.

Upozornil přitom na to, že stejné země v září 1938 podepsaly také mnichovskou dohodu, v níž vyjádřily souhlas s Hitlerovým požadavkem na rozsáhlé pohraničí oblasti Československa. ČR by si podle něj proto neměla hrát na to, že svým předsednictvím něco změní. Myslí si, že by pomohlo, kdyby se menší země byly schopny spojovat a sjednocovat, aby prosadily své postoje. "Já to ale zatím nevidím," dodal.