Vše o volbách

 

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
12:04
12:01 - Atraktivní je Praha 1, jinde zatím lidé moc nevolí

Zájem o senátní volby je nižší než o volby krajské. V hlavním městě nejvíce chodí voliči k urnám na Praze 1, kam přišlo odevzdat svůj hlas přes 30 procent voličů. O něco nižší je v pátém pražském obvodu, kde dosud odvolilo asi 26 procent. V Praze 9 se účast pohybuje okolo 23,5 procenta. V celorepublikovém průměru účast zatím dosahuje do dvaceti procent.

12:18
12:18 - Dilema pro Topolánka i Havla

Mezi voliče se v sobotu zařadili i premiér a exprezident. Pro oba to není snadná volba. Mirek Topolánek musí volit kandidáta ODS a šéfa pražské záchranky Zdeňka Schwarze, s nímž se do ostrého konfliktu (více ZDE) dostal ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Julínek, člen ODS, vyzval, aby lidé volili někoho jiného a nikoliv kandidáta ODS.

Václavu Havlovi jsou zase blízcí hned dva kandidáti v jeho obvodu a musí se rozhodnout, zda podpoří Kocába či Stránského.

Koho volí Havel a Topolánek? Nejspíš stejně - čtěte blog Jindřich Šídla ZDE 

14:00
Zavírají se volební místnosti. Začíná sčítání hlasů.
14:00
13:55 Paroubek na volby ještě nedorazil
Petr Vašek z Lidového domu (ČSSD): Stoly se prohýbají jídlem a pitím, ale nikdo z politiků tady zatím není. Všichni čekají na příchod Jiřího Paroubka.
14:11
14:11 KSČM v červených barvách

Marek Pokorný ze štábu KSČM: místnost volebního štábu je deset minut před 14 hodinou poloprázdná a převažují novináři,ale začíná se právě zaplňovat. Je celá v červených barvách a stolům vévodí červené svíčky, ve stejné barvě jsou i bonbony a mísy přetékají rudými jablky.

14:13
Výsledky prvního kola senátních voleb lze čekat ve "večerních hodinách", výsledky krajských voleb v "pozdních večerních hodinách". V České televizi to řekl předseda Českého statistického úřadu Jan Fischer. Zpracovávání obou voleb probíhá odděleně.
14:13
Do Lidového domu ČSSD dorazil předseda Jiří Paroubek. Řekl, že předpokládá obhájení sedmi senátorských křesel. Za vítězství by považoval devět.
14:14
Štáb KDU - ČSL: Lidovci obhajují čtyři křesla senátorů
14:22
14:23 Ve volební štábu ODS je zatím klid
Marie Valášková ze štábu ODS: Na ODS je zatím klid, na Jánském vršku, sídle strany, se zatím tísní jen desítky novinářů. Vrcholní představitelé prý začnou chodit až kolem třetí hodiny.
14:24
14:26 U lidovců mají tekutou čokoládu

Tereza Nosálková ze štábu KDU-ČSL: Zatím zde jsou bramboráčky, halušky, salámy i řízečky a také strojek na tekutou čokoládu. Z politiků dorazil je Marián Hošek.

 

 

14:29
14:31 Petra Paroubková rozdává rozhovory
Petr Vašek z Lidového domu ČSSD: Atmosféra v Lidovém domě houstne. Všichni politici ČSSD netrpělivě očekávají první výsledky z krajů. Jediný, kdo vypadá velmi uvolněně, je Petra Paroubková, která dává rozhovory komerčním TV stanicím, kde si stěžuje, jak o ní píší bulvární novináři 
 
 
14:40
14:43 KSČM: Chceme tři nové senátory
Marek Pokorný ze štábu KSČM: Místopředseda KSČM Dolejš k senátním volbám redaktorovi řekl - "V senátu bychom rádi získali tři nové senátory. Spolu s těmi dvěma, co tam zůstávají, bychom jich měli pět, což už je standardní senátní klub.Počítáme hlavně se ziskem v severních Čechách a na severní Moravě."
14:43
14:45 U zelených je zatím klid
Luboš Kreč ze štábu Strany zelených: jsme v restauraci Bologna v Konviktské ulici v Praze. Půl hodiny po začátku společného sledování výsledků voleb tu zatím z vedení partaje je pouze místopředseda Martin Ander.
14:49
14:52 Kontroverzní kandidát u lidovců
Tereza Nosálková ze štábu KDU-ČSL: Lidovci si chtějí zachránit kůži s "kontroverzními" kandidáty: " Třeba Jan Bok už je takový lakmusový papírek toho, co ještě se dá prosazovat v rámci naší politiky," říká místopředseda Marián Hošek
14:54
14:56 Na Praze 1 vede Schwarz
Po sečtení 25 procent hlasů vyhrává na Praze 1 Zdeněk Schwarz za ODS. Druhá je Haindlová Blanka z ČSSD a třetí hudebník Michael Kocáb za Stranu zelených.
14:58
15:01 Paroubek se poprvé usmívá
Petr Vašek z Lidového domu ČSSD: V hlavním městě je ČSSD zatím v průběžných výsledcích všude na druhém místě. Paroubek se po dlouhé době usmál.
15:06
15:07 Čunek ještě nedorazil
Tereza Nosálková od lidovců: U lidovců je mrtvo, jen pořád teče čokoláda. Všichni kandidáty jsou zatím doma, předseda strany má přijít kolem čtvrté hodiny.
15:12
15:12 Do Lidového domu dorazil lobbista jiří Vyvadil
Petr Vašek od ČSSD: Do Lidového domu se pomalu trousí další stranické špičky. Dorazil exministr vnitra František Bublan, volební lídr ČSSD Foldyna, ale i lobbista Jiří Vyvadil nebo exministr Karel Březina.
15:13
15:14 Zelení ve volebním štábu třídí odpad
Luboš Kreč ze štábu Strany zelených: Zelení vyzdobili restauraci, v níž sídlí jejich štáb, plastovými kontejnery na odpadky - hosté rozdělují plasty a papír. Do restaurace Bologna dorazily další funkcionáři Strany zelených: členka předsednictva Zuzana Drhová, šéfka zelených v Praze Petra Kolínská či ředitelka České inspekce životního prostředí Eva Tylová. Na Martina Bursíka se ale stále čeká, údajně by měl dorazit až po čtvrté hodině.

 

15:17
15:18 Senátor Škaloud vede na Praze 5
Na Praze pět vede po sečtení 56 procent v senátorských volbách Miroslav Škaloud z ODS. Obhajuje svoje senátorské křeslo. Druhý je za ČSSD profesor Jiří Witzany.
15:19
15:20 Na Praze 9 vede Tomáš Kladívko ODS
Na Praze 9 po sečtení 50 procent hlasů vede ve volbách do Senátu Tomáš Kladívko z ODS.
15:23
15:24 Štětina glosuje volby, kníže si zapaluje dýmku
Luboš Kreč od zelených: Štáb Strany zelených přišli navštívit oba její dosavadní senátoři - Jaromír Štětina a Karel Schwarzenberg. První ihned začal před LCD obrazovkou glosovat průběžné výsledky, druhý obcházel restauraci a hledal ideální místo, kde se zapálit dýmku.
15:29
15:34 V Praze vede ODS, druhá je ČSSD
V Praze mají sečteno přes polovinu hlasů, všude vede ODS. Na Praze 1 vede Zdeněk Schwarz, druhá je Haindlová Blanka ČSSD, třetí je hudebník Michael Kocáb za Stranu zelených. Na Praze 9 vede Tomáš Kladívko z ODS, druhý je Koskuba Jiří z ČSSD, třetí Zuzana Baudyšová z SNK ED. Na Praze 5 vede Miroslav Škaloud z ODS, druhý je Jiří Witzany z ČSSD, třetí pak vědkyně Helena Illnerová, která kandiduje za Stranu zelených.
15:39
15:39 Schwarzenberga trápí nízká volební účast
Luboš Kreč od Strany zelených: Ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg uvedl, že případné vítězství ČSSD v krajských a senátních volbách, by nebylo nic překvapivého. "Obecně platí, že strany, které jsou ve vládě, přijdou o část popularity," řekl kníže novinářům. Co jej však prý trápí víc, je nízká volební část. "To je skutečně špatná vizitka naší politiky," prohlásil senátor za Stranu zelených a US-DEU.
15:48
15:49 V Praze stále vede ODS
Praha má sečteno přes 80 procent hlasů, stále vede ODS.
15:52
16:28 První výsledky. Na Praze 5 zvítězila ODS

Na Praze 5 do druhého kola senátních voleb postupuje na prvním místě Miroslav Škaloud- 27,81 % hlasů (1948; ODS) - senátor. Vystudoval matematicko-fyzikální fakultu na Univerzitě Karlově a téměř tři desítky let pracoval ve vývoji ČKD Polovodiče. Členem ODS je od roku 1991. Čtyři roky byl místostarostou na Praze 5, od roku 1998 do roku 2002 byl starostou. V roce 2002 byl zvolen senátorem, je mimo jiné místopředsedou výboru pro záležitosti Evropské unie. Je rozvedený, má dceru a syna.

 Druhý je Jiří Witzany - 22,32 % hlasů (1941; nestraník za ČSSD) - bývalý rektor ČVUT Praha. Absolvoval stavební fakultu na ČVUT v Praze a po krátké odborné praxi se od roku 1964 věnuje pedagogické a vědeckovýzkumné činnosti na stavební fakultě. V roce 1993 byl jmenován profesorem. V letech 1989 až 1997 byl děkanem stavební fakulty, v roce 1999 byl zvolen rektorem ČVUT. Funkci rektora vykonával po dvě funkční období do roku 2006. Vedle řady akademických funkcí byl také členem rady vlády pro lidské zdroje. Je ženatý, má dceru a syna.

15:55
15: 55 U ČSSD se obědvá
Petr Vašek z Lidového domu ČSSD: Politici ČSSD teď obědvají. Mezi novináře už dlouhé minuty nikdo z nich nevyšel. Nálada mezi politiky je ale podle informací HN čím dál lepší
16:11
16:11 Štětina se obává, že to bude debakl pravicové politiky
Senátor za Stranu zelených Jaromír Štětina, řekl reportérovi HN Luboši Krečovi, že se obává, že volby dopadnou debaklem pravicové politiky. "Vládě se nepodařilo lidi přesvědčit, že je třeba dělat reformy a že nelze jen utrácet," prohlásil.
16:12
16:13 ČSSD má rradost z vvýsledků ve Středočeském kraji
Petr Vašek z Lidového domu: Ve výborné náladě dorazil před chvilkou do Lidového domu šéf středočeské ČSSD Richard Dolejš. "Po sečtení 40 procent vedeme ve Středočeském kraji o víc než tři procenta, což považuji za obrovský úspěch. Nechci zatím spekulovat, ale zatím to vypadá, že bychom to mohli udržet," řekl HN Dolejš.
16:14
16:14 V Praze komunisté pohořeli
Marek Pokorný ze štábu KSČM: V Praze komunisté pohořeli. Nejvíce hlasů - devět procent – zatím získal ve svém obvodě za komunisty na Praze 9 Evžen Smrkovský, který je tak na průběžném čtvrtém místě bez šance na postup do druhého kola. V metropoli, kde už je sečtena drtivá většina hlasů, do druhého kola půjdou senátoři ODS a ČSSD. „V Praze nás to nepřekvapuje, tady máme pozici horší než v jiných krajích,“ řekla místopředsedkyně Věra Žežulková. I když byla v metropoli šance KSČM nulová, bylo podle ní potřeba ukázat, že její strana má na to postavit kandidáty a vést kampaň po celé republice.
„Voliči pochopili, že řečí o tom, že je nějaký kandidát nezávislý, jsou iluze a že nezávislá politická osobnost neexistuje a každý má nějaké vazby,“ reagovala na to, že proti předchozím letům se do druhého kola nedostal v Praze žádný „nezávislý“ kandidít a voliči dali hlas zástupcům dvou nejsilnějších stran.
16:16
16:17 ČSSD zatím vítězí ve čtvrtině volebních okrsků
Kandidáti ČSSD po sečtení hlasů ve čtvrtině volebních okrsků zatím vítězili v letošních senátních volbách. Podle průběžných výsledků před 16:00 stále vedli sociální demokraté v 16 z 27 volebních obvodů. Zástupci ODS si mírně polepšili, měli navrch v osmi obvodech, minimálně v Praze 9 podle propočtů ČTK první kolo vyhrají. Občanští demokraté proti výsledkům po sečtení desetiny okrsků se ujali vedení na Kladensku a Děčínsku na úkor kandidátů ČSSD a Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst. V Ostravě ale senátora ODS Václava Roubíčka v čele výsledkového žebříčku vystřídal kandidát ČSSD Petr Guziana. Ve zbývajících dvou obvodech - na Strakonicku a Uherskohradišťsku - byli dál v čele kandidáti KDU-ČSL.
16:28
16:29 Spokojený Paroubek: lidé chtějí změnu

Petr Vašek z Lidového domu: Spokojený Jiří Paroubek přišel po víc než dvou hodinách mezi novináře a zhodnotil průběžné výsledky, podle kterých ČSSD zatím výrazně vede:  "Zatím to vypadá, že lidé chtějí změnu. Určitou roli ještě mohou sehrát větší města a velké volební obvody, ale pokud mám předběžné informace z měst, jakou jsou například Teplice, tak to vypadá pro ČSSD také velmi dobře," řekl Paroubek.
Zatím ale nechce říct, s kým ČSSD v jednotlivých krajích do koalice půjde. "Základní pro nás je domluvit se na programových věcech. Pokud se dohodneme s ODS, tak se dohodneme s ODS. Ale sám bych tomu nedával příliš velkou šanci. Politický střed se nám trošku vytrácí, ale byl by to náš přirozený politický partner," řekl před pár minutami Paroubek.
Vedení socialistů ho ale moc nepřekvapilo. "Mám čtyři dny staré průzkumy veřejného mínění a ty signalizovaly výrazné vítězství ČSSD," tvrdí Paroubek.
16:29
16:33 Na Praze 5 zvítězila ODS
Na Praze 5 do druhého kola senátních voleb postupuje na prvním místě Miroslav Škaloud- 27,86 % hlasů (1948; ODS) - senátor. Vystudoval matematicko-fyzikální fakultu na Univerzitě Karlově a téměř tři desítky let pracoval ve vývoji ČKD Polovodiče. Členem ODS je od roku 1991. Čtyři roky byl místostarostou na Praze 5, od roku 1998 do roku 2002 byl starostou. V roce 2002 byl zvolen senátorem, je mimo jiné místopředsedou výboru pro záležitosti Evropské unie. Je rozvedený, má dceru a syna.

 Druhý je Jiří Witzany - 22,24 % hlasů (1941; nestraník za ČSSD) - bývalý rektor ČVUT Praha. Absolvoval stavební fakultu na ČVUT v Praze a po krátké odborné praxi se od roku 1964 věnuje pedagogické a vědeckovýzkumné činnosti na stavební fakultě. V roce 1993 byl jmenován profesorem. V letech 1989 až 1997 byl děkanem stavební fakulty, v roce 1999 byl zvolen rektorem ČVUT. Funkci rektora vykonával po dvě funkční období do roku 2006. Vedle řady akademických funkcí byl také členem rady vlády pro lidské zdroje. Je ženatý, má dceru a syna.
16:35
16:35 Zelení zatím sklízí neúspěch
Luboš Kreč ze štábu SZ: Ve štábu SZ sice nadále panuje poměrně dobrá atmosféra, ale je zřejmé, že těch pár vysokých představitelů strany, kteří jsou na místě, je zaskočených z faktu, že zeleným se podle průběžných výsledků zatím nepodařilo nikde významně uspět.
16:37
16:38 Na Praze 9 vyhrála ODS, druhá je ČSSD

Na Praze 9 vyhrála ODS. Do druhého kola postupuje Kladívko Tomáš z ODS - 30,78% hlasu - poslanec, bývalý starosta Prahy 9. Po absolvování strojní průmyslovky pracoval v letech 1982 až 1991. Po listopadu 1989 se podílel na vzniku Občanského fóra na Praze 9, od roku 1990 zasedal na tamní radnici. V letech 1992 až 1994 byl zástupcem starosty a od roku 1994 čtyři roky starostou Prahy 9. Od roku 1997 je poslancem, působí ve výboru pro obranu a bezpečnost. Od roku 1991 člen ODS, posledních deset let je místopředsedou pražské organizace strany. Ženatý, má syna.

Na druhém místě pak Jiří Koskuba z ČSSD 25,43% hlasů - Primář druhé interní kliniky Nemocnice na Bulovce, v roce 2005 byl náměstkem ministryně zdravotnictví Milady Emmerové, po jejím odvoláním byl mezi kandidáty na ministerský post. Pracoval jako lékař na Praze východ, od roku 1990 působí na Bulovce, od roku 2000 jako primářem. Je členem správní rady VZP. V letech 1990 až 1994 byl zasedal v pražském zastupitelstvu a byl i radním. Do roku 1994 byl členem ČSS, od té doby je v ČSSD. V roce 2002 neúspěšně kandidoval do sněmovny. Ženatý, má dceru.

16:42
16:43 V Plzni je volba vyrovnaná
Senátní volby v Plzni jsou velmi těsné. Vyrovnané výsledky mají Zdeněk Rokyta ODS - 27,04% hlasu, Jiří Bis ČSSD - 26,76% hlasu, Richard Sequens 24,16.
16:44
16:46 V Karviné bude možná první jistý senátor
Po sečtení poloviny hlasů je možné, že prvním senátorem za Karvinou je Radek Sušil z ČSSD. Má nyní 53,07% hlasu, což znamená, že by vyhrál hned v prvním kole. Druhý je Eduard Matykiewicz z KSČM 17,30%.
16:50
16:52 Na Praze 1 zvítězil Schwarz

Na Praze 1 do druhého kola postupují Zdeněk Schwarz z ODS - 25,77% hlasů - Od roku 1998 působí jako ředitel Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy. Vystudoval střední zdravotnickou školu a pražskou lékařskou fakultu, u záchranky začínal v roce 1984. Jako lékař působil ve Fakultní nemocnici Na Bulovce nebo Nemocnici neodkladné péče, sloužil i u letecké záchranky. Je ženatý, má dvě děti.

na druhém místě postupuje Blanka Haindlová z ČSSD - 17,67% hlasů -  Dětská alergoložka, poslední dva roky vede soukromou lékařskou praxi v Praze. Po absolvování Fakulty dětského lékařství Univerzity Karlovy v Praze pracovala jako lékařka v Nemocnici Pod Petřínem, od roku 1984 byla 12 let lékařkou alergologické ambulance na Vinohradech. V letech 1999 až 2006 vedla stacionář pro dětské alergiky a zároveň působila jako v alergologické ambulanci. Od roku 1991 působí ve Sdružení chronicky nemocných dětí. Je vdaná, má dospělou dceru.
     

16:54
16:57 Lidovci věřili Klenerovi
Tereza Nosálková ze štábu KDU - ČSL: Z výsledku senátních voleb jsou lidovci velmi zklamaní. Hodně věřili kadidátovi onkologovi Pavlu Klenerovi, který kandidoval na Praze 1. zde zvítězil Zdeněk Schwarz za ODS. Místopředseda strany Marián Hošek vtipkuje s novináři: "Přijdu i v pět. zatím jsem sebevraždu nespáchal."
17:01
17:01 Zelení vyčkávají
Od Luboše Kreče ze štábu Strany zelených: Ve štábu zelených se zatím stále čeká na příjezd předsedy Martina Bursíka, jeho prvního zástupce Ondřeje Lišku či poslankyni Kateřinu Jacques. "Počkejme si na definitivní výsledky voleb," nechtěl komentovat dosavadní odhady přítomný místopředseda Martin Ander
17:02
17:03 ČSSD v polovině okrsků vede v senátních volbách
Kandidáti ČSSD po sečtení hlasů v polovině volebních okrsků zatím vítězili v letošních senátních volbách. Podle průběžných výsledků prvního kola k 16:35 postupovali do volebního finále prakticky ve všech obvodech s výjimkou Znojemska. Jejich nejčastějšími soupeři byli zástupci ODS, kteří měli šanci na účast ve finále v 19 obvodech. Vzájemný duel kandidátů těchto stran je podle propočtů ČTK jistý v Praze 5 a 9. Na Znojemsku mají největší šanci na postup zástupci ODS a KSČM. Komunističtí kandidáti byli na postupových místech ještě v dalších třech obvodech, stejně jako lidovci. Z ostatních stran měli reálnou šanci se probojovat do druhého kola ještě dva kandidáti SNK ED.
17:11
17:11 Kocáb nebere prohru nijak tragicky
Do štábu Strany zelených přišel neúspěšný kandidát na senátora v Praze 1 Michael Kocáb. Reportérovi HN Luboši Krečovi sdělil, že výsledek nebere nijak tragicky. "Ukázalo se, že naše volební strategie nebyla účelná. V Praze bylo příliš mnoho podobných kandidátů, jejichž podpora se tříštila," vysvětlil. Jako příklad soupeře, který cílil na podobnou skupinu voličů, zmínil profesora Pavla Klenera (KDU-ČSL).
17:19
17:20 Illnerová s neúspěchem počítala
Luboš Kreč ze štábu Strany zelených: Bývalá šéfka Akademie věd, Helena Illnerová se nechala, slyšet, že s neúspěchem v senátních volbách tak trochu počítala. "Není to žádná katastrofa, aspoň jsem to zkusila, nemám se zač stydět," řekla reportérovi HN. Michaela Kocába do štábu SZ v restauraci Bologna doprovodila jeho dcera, zpěvačka Natálie.
17:22
17:25 V Ostravě zvítězila ČSSD

Do druhého kola senátních voleb po sečtení 90 procent hlasů za Ostravu-město postoupili Petr Guziana (ČSSD) - lékař ostravské fakultní nemocnice a městský zastupitel. Je předsedou zdravotní komise rady města Ostravy a členem sociální komise rady města. Zároveň je i zastupitelem městského obvodu Ostrava - Poruba. Vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. Členem ČSSD je od roku 1996, v letech 1983 až 1989 byl členem KSČ. Je rozvedený, má dceru.

a dosavadní senátor Václav Roubíček (ODS) - senátor (od 2002, kdy byl zvolen jako nestraník na kandidátce ODS), člen výboru pro školství, vědu a lidská práva. Mladoboleslavský rodák vystudoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze, obor technologie paliv, a poté přesídlil do Ostravy. Zde pracoval jako vědecký pracovník a později pedagog na Vysoké škole báňské. V letech 1997 až 2003 byl rektorem Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava (VŠB - TUO). Členem ODS se stal letos. Je ženatý, má dva dospělé syny.

17:26
17:26 Filip je v dobré náladě
Marek pokorný ze štábu KSČM - šéf KSČM Vojtěch Filip dorazil do volební místnosti těsně po páté ve velmi dobré náladě a rozdával úsměvy na všechny strany. „Naše výsledky jsou očekávané, ale já doufám že se ještě zvýší,“ říkal s úsměvem. „ale žádné číslo ze mě dnes nedostanete,“ dodal. V době rozhovoru měla velkou šanci na postup do druhého kola senátních šestice kandidátů KSČM. „To je výborný,“ říkal se smíchem. O případných povolebních koalicích ale nechtěl mluvit. „Do sečtení to nemá smysl,“ řekl. „Záleží to na vyjednávání a na to my připraveni jsme.
17:27
17:28 ČSSD vyzývá Topolánka k demisi
Petr Vašek z Lidového domu: Sociální demokratům narůstají po vyhraných volbách křídla. Ještě před oficiálním sečtením volebních výsledků vyzývají premiéra Mirka Topolánka k demisi. "Krajské a senátní volby jasně ukázaly, že Topolánkova vláda nemá žádnou legitimitu vládnout dál. Voliči jasně ukázali, že jeho reformy nechtějí. Mirek Topolánek by měl co nejdřív i se svou vládou rezignovat," řekl HN 1. místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.
17:29
17:29 u zelených je guláš s knedlíkem
Luboš Kreč od zelených: Guláš s houskovým knedlíkem. Tradiční český pokrm se nově objevil na stole s pohoštěním ve štábu zelených. Současně s tím, jak číšníci přinesli mísy s hnědou omáčkou, známou především z mítinků ČSSD, dorazil také vnitrostranický oponent Martina Bursíka Matěj Stropnický. Ten v minulosti prosazoval bližší spolupráci právě se sociálními demokraty. Souběh příchodu Stropnického a guláše je ale prý čistě náhodný
17:30
17:32 Ve Žďáru vedou sociální demokraté

Do druhého kola senátních voleb za Žďár nad Sázavou postoupili po sečtení více než devadesáti procent hlasů Dagmar Zvěřinová (ČSSD) - místostarostka Žďáru nad Sázavou. Vystudovala zahradnictví na Mendelově zemědělské a lesnické univerzitě v Brně. Od roku 1975 pracovala v projektové organizaci Keramoprojekt Brno, v Okresním stavebním podniku Žďár nad Sázavou a na OPBH. Od roku 1995 byla ředitelkou služeb a. s. Satt a v období 1997 až 1998 ředitelkou obchodního domu Connvent. Posledních deset let se jako místostarostka Ždáru věnuje komunální politice. Byla tři roky členkou Hnutí samosprávné Moravy a Slezska a v roce 1996 vstoupila do ČSSD. Je vdaná, má dceru a syna.

a Josef Novotný (SNK ED) - senátor. Vystudoval elektrotechnickou fakultu Vysokého učení technického v Brně. Do roku 1992 zastával technické funkce v podniku Uranové doly Dolní Rožínka, dva roky řídil divizi Nedvědice s. p. MEZ Nedvědice. Od roku 1990 působil v samosprávě jako radní města Bystřice nad Pernštejnem a od roku 1994 pak stál 11 let v čele bystřické radnice. Zastupitelem kraje Vysočina byl v letech 2000 až 2004. V roce 2002 byl zvolen do Senátu. Je předsedou senátorského klubu SNK, pracuje ve výboru pro zdravotnictví a sociální politiku, v organizačním a mandátovém a imunitním výboru. Od roku 2000 je členem SNK-ED, před tím byl v ODS (1993 až 1997). Je ženatý, má tři syny.

17:35
17:35 Velmi těsné volby v Plzni

V Plzni do ruhého kola postupuje Zdeněk Rokyta z ODS - 27,17% hlasu- lékař, vysokoškolský učitel. Vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Plzni, pracoval v nemocnici ve Stodě a od roku 1969 působí na Gynekologicko-porodnické klinice Fakultní nemocnice Plzeň. V letech 1991 až 1995 byl docentem, od roku 1996 je přednostou kliniky. V současné době je bezpartijní, v letech 1980 až 1989 byl členem komunistické strany. Je ženatý, má dvě dcery.

a Jiří Bis z ČSSD- 26,59% hlasu - plzeňský zastupitel. Studoval na ČVUT v Praze a po dokončení studia na MEI v Moskvě získal diplom jaderného inženýra. Pracoval ve Škodě Plzeň, byl konstruktérem, projektantem i technickým ředitelem. V letech 2003 až 2005 byl generálním ředitelem Plzeňské energetiky a v období 2005 až 2006 náměstkem ministra průmyslu a obchodu. V letech 1963 až 1970 byl členem komunistické strany, z níž byl vyloučen. Členem ČSSD je od roku 1995. Od roku 1994 je v zastupitelstvu Plzně, byl mimo jiné ekonomickým náměstkem primátora (1998-2002). Je ženatý, má syna a dceru.

na třetím místě skončil bez postupu Richard Sequens - 24,39%.

17:40
17:40 První zvolený senátor

V Karviné zvítězil s nadpolovičním počtem hlasů 53% Radek Sušil z ČSSD - chirurg na chirurgickém oddělení Nemocnice s poliklinikou Karviná - Ráj, vedoucí lékař gastroenterologie. Vystudoval všeobecné lékařství v Hradci Králové. Od roku 2002 je členem zastupitelstva v Karviné a předsedou zdravotní komise magistrátu. Je ženatý, má dceru.

Na druhém nepostupovém místě skončil Eduard Matykiewicz z KSČM.

17:44
17:45 Se Senátem je Filip spokojen
Marek Pokorný od KSČM: Předseda Vojtěch Filip řekl: „Je vidět ,že pokud jde o senát, je to referendum o současné vládě. My jako KSČM neměli tolik finančních prostředků, abychom stačili těm stamilionům korun, které měla ČSSD a ODS. Ale přesto jsme spokojen,“ řekl.
17:45
17:47 Čunkovi praskla guma
Tereza Nosálková od lidovců: Předseda Jiří Čunek ještě nepřišel. "Po cestě mu praskla guma, to se může stát," říká mluvčí KDU - ČSL Martin Horálek Čunek měl být ve štábu už v půl čtvrté.
17:50
17:5Odborář Štěch obhájil senátorské křeslo

Do druhého kola senátních voleb postupuje na prvním místě Milan Štěch ČSSD - 43% hlasu- senátor. Absolvoval strojní průmyslovku a poté pracoval jako strojní zámečník, mistr a předseda odborů ve Škodě České Budějovice. V roce 1990 byl zvolen místopředsedou Odborového svazu KOVO. Od roku 1994 působí ve vedení ČMKOS, od dubna 2002 odborové centrále šéfuje. Členem ČSSD se stal v roce 1997, rok poté, co poprvé zasedl v Senátu. Senátorský mandát obhájil v roce 2002. Je místopředsedou výboru pro zdravotnictví a sociální politiku. Je ženatý, má dceru a syna. 

na druhém místě Stanislav Bernard z ODS 31,16% hlasu - majitel pivovaru. Vystudoval Vysokou školu dopravy a spojů v Žilině. Byl konstruktérem v Sigmě Dolní Benešov (1980-1985) a jako technik pracoval v PRIORu Ostrava (1985-1988) a Textilu Ostrava (1988-1990). V letech 1990 až 1991 místopředsedou a vedoucím odboru na opavském okresním úřadě. Od roku 1991 je spolumajitelem a ředitelem Rodinného pivovaru BERNARD v Humpolci. V roce 1989 byl krátce členem socialistické strany, od té doby je bezpartijní. Od roku 2002 je členem zastupitelstva Humpolce. Je zakladatelem Českého svazu malých nezávislých pivovarů. Je ženatý, má dceru a syna.

17:53
17:55 U lidovců přestala téct čokoláda
tereza Nosálková od lidovců: Už čokoláda neteče. Přítomní členové strany u mapy výsledků říkají: v každém obvodu nám dal Hovorka alespoň procento, měli bychom mu poděkovat.
17:57
18:00 hejtman Skokan postupuje do druhého kola

Do druhého kola v České Lípe postupuje Petr Skokan z ODS -Hejtman Libereckého kraje. Absolvent stavební průmyslovky, pracoval u Pozemních staveb v České Lípě. Od roku 1989 podnikal. V roce 1992 se stal členem ODS, dva roky nato byl zvolen do českolipského zastupitelstva. Od roku 1998 byl šest let starostou České Lípy. V roce 2004 uspěl v krajských volbách a byl zvolen hejtmanem Libereckého kraje. Je předsedou představenstva Severočeské vodárenské společnosti a členem rady Státního fondu životního prostředí. Je podruhé ženatý, má tři dcery a syna.

 na druhém místě Karel Kapoun z ČSSD -  Místostarosta Doks. Vystudoval Vysokou školu lesnickou a dřevařskou ve Zvolenu (Slovensko). Do roku 1998 pracoval v Severočeských dřevařských závodech (od 1992 LINETA), později ve Falconu Mimoň. Do roku 1990 byl členem KSČ. Do ČSSD vstoupil v roce 1997, vede její českolipskou organizaci a je členem ústředního výboru ČSSD. V zastupitelstvu Doks zasedá od roku 1998, posledních šest let je místostarostou. Od roku 2000 je členem libereckého krajského zastupitelstva. Je ženatý, má dvě dcery.

18:04
18:05 Brno ovládla ČSSD

Do druhého kola senátních voleb za Brno-město postoupili Miloš Janeček (ČSSD) - bývalý ředitel Úrazové nemocnice. Vystudoval Lékařskou fakultu Masarykovy Univerzity v Brně, všeobecné lékařství. Působil jako chirurg, ortoped a traumatolog v několika nemocnicích. V roce 1990 odešel na ortopedické oddělení nemocnice v Havlíčkově Brodě. V Úrazové nemocnici v Brně pracuje od ledna 1992. Od května 2005 do září 2007 byl jejím ředitelem. Roku 2006 neúspěšně kandidoval za ČSSD do Poslanecké sněmovny. V letech 1977 až 1989 byl členem KSČ, do ČSSD vstoupil v roce 2003. Je podruhé ženatý, má syna a dceru.

 a na druhém místě Petr Duchoň (ODS) - bývalý primátor Brna a europoslanec. Vystudoval Přírodovědeckou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, poté pracoval jako výzkumný pracovník. Působil jako zástupce starosty v městské části Brno-Bystrc (1992 až 1994) a v letech 1994 až 2004 byl členem brněnského zastupitelstva. V červnu 1997 se stal náměstkem primátorky Brna. V čele Jihomoravské metropole stál od roku 1998 do roku 2004, kdy byl zvolen poslancem Evropského parlamentu. Členem ODS se stal v roce 1993. Je ženatý, má syna a dceru.

Senátorské křeslo neobhájil Jiří Zlatuška, skončil na třetím místě 

18:09
18:10 Souboj lékařů

Do druhého kola senátních voleb za Hradec Králové postoupili Vladimír Dryml (ČSSD)- 38,68% hlasu -Ředitel vrchlabské nemocnice. Vystudoval Lékařskou fakultu UK v Hradci Králové, absolvoval i manažerská studia. Jako lékař-chirurg pracoval na chirurgických odděleních několika nemocnic, mimo jiné ve vojenské nemocnici v Českých Budějovicích. Šest let byl ředitelem Česko-německé nemocnice ve Vrchlabí, letos v lednu se do jejího čela vrátil. Je členem Sdružení podnikatelů ČR a Svazu soukromých lékařů a podnikatelů ve zdravotnictví. V roce 2006 působil jako náměstek ministra zdravotnictví. Dva roky byl členem KSČ, do ČSSD vstoupil před deseti lety. Je rozvedený, má dceru.

a Leoš Heger (nestraník za ODS - 32,28% hlasu - Ředitel hradecké fakultní nemocnice. Absolvoval Lékařskou fakultu UK v Hradci Králové, na škole poté vyučoval. Jeho oborem je rentgenologie. V roce 1993 se stal náměstkem Fakultní nemocnice v Hradci Králové, od roku 1996 je jejím ředitelem. Byl předsedou Asociace nemocnic ČR. Není a v minulosti nebyl členem žádné politické strany. Od roku 2002 zasedá v královéhradeckém zastupitelstvu za ODS. Je rozvedený, má dva syny.

 Senátorské křeslo neobhájil Karel Bartá SNK ED.

18:14
18:16 Senátor Volný postupuje do druhého kola

Do druhého kola senátních voleb za Příbram postoupili Josef Řihák (ČSSD) - 35% hlasu - příbramský starosta a poslanec. Má vysokoškolské vzdělání, vystudoval veterinu v Brně. Od roku 1978 je zaměstnancem Okresní veterinární správy jako hygienik. Členem ČSSD je od roku 1998. Od roku 2002 je poslancem, v období 2000 až 2007 byl krajským zastupitelem Středočeského kraje. V příbramském zastupitelstvu je od roku 2002, starostou města se stal v roce 2006. Je ženatý, má dceru a syna.

a dosavadní senátor Jaromír Volný (ODS - 22,16% hlasu - senátor. Vystudoval fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou v Praze. Působil ve vývojových pracovištích uranového průmyslu v Ostrově nad Ohří a v Liberci, později ve výpočetním středisku v Praze. V letech 1986 až 1994 pracoval ve Vývojové základně uranového průmyslu v Kamenné na Příbramsku. Od roku 1994 do roku 2002 byl přednostou příbramského okresního úřadu. Senátorem je od roku 2002, mimo jiné pracuje v mandátovém a imunitním výboru a je místopředsedou ústavně-právního výboru. Členem ODS je od roku 1991. Je ženatý, bezdětný.

18:18
18:20 senátor Ivo Bárek získal přes 40 procent hlasů

Do druhého kola senátních voleb za Vyškov postoupili dosavadní senátor Ivo Bárek (za ČSSD) - 44% hlasu - senátor. Vystudoval pozemní stavitelství na Vysokém učení technickém v Brně, pedagogické vzdělání si doplnil na olomoucké Univerzitě Palackého. Pracoval jako učitel a ředitel odborného učiliště (1987 až 1993). V letech 1993 až 1999 byl ředitelem akciové společnosti Respono. Jako přednosta Okresního úřadu ve Vyškově působil v období 1999 až 2002. Mandát senátora získal za ČSSD v roce 2002. Nyní je předsedou senátního výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí. Je bezpartijní. Ženatý, má dceru a syna.

a Václav Horák (KDU-ČSL) - 22% hlasu - náměstek hejtmana Jihomoravského kraje. Absolvent Vysoké školy zemědělské v Brně. Do roku 1998 pracoval jako mechanizátor a ekonom, zkušební komisař a manažer projektů. Od roku 1990 je činný v komunální politice. V letech 1998 až 2002 byl starostou města Šlapanice a od roku 2006 je radním. Členem zastupitelstva Jihomoravského kraje a náměstkem hejtmana se stal v roce 2004. Do KDU-ČSL vstoupil v roce 1990, před tím bezpartijní. Ženatý.

 

18:21
18:24 Primátorka Frýdku - Místku postupuje do druhého kola

Do druhého kola senátních voleb za Frýdek-Místek postoupili Eva Richtrová (ČSSD)- 42% hlasu - primátorka Frýdku-Místku. Vystudovala Hutnickou fakultu Vysoké školy báňské v Ostravě. V letech 1976 až 1998 vyučovala odborné maturitní předměty na Střední průmyslové škole ve Frýdku-Místku. Od roku 1990 je zastupitelkou Frýdku-Místku a od roku 1994 i členkou rady města. Ve volebním období 1998 až 2002 byla frýdecko-místeckou místostarostkou, poté do roku 2006 starostkou a od července 2006 primátorkou města. Je rozvedená a má tři děti.

a dosavadní senátor František Kopecký (ODS - 22% hlasu - senátor. Vystudoval systémové inženýrství na Vysoké škole báňské v Ostravě. Od roku 1990 pracuje jako analytik-programátor a společník firmy APLEX. V letech 1990 až 1998 byl zastupitelem Fryčovic a v letech 2000 až 2002 členem zastupitelstva Moravskoslezského kraje. Od roku 2002 je senátorem. Do ODS vstoupil v roce 1991. Je ženatý a má jednu dceru.

18:26
18:28 Poslanec Korytář postupuje do druhého kola

Do druhého kola senátních voleb za Olomouc postoupili Karel Korytář (ČSSD) -37% hlasu- poslanec. Vystudoval Fakultu elektrotechnickou-silnoproud Vysokého učení technického v Brně. Do roku 1996 pracoval ve společnosti UNEX, a.s. V roce 1996 byl zvolen na šestileté období do Senátu. Kandidoval i v roce 2002, ale ve druhém kole voleb ho porazil Vítězslav Vavroušek (ODS). V červnu 2006 byl zvolen poslancem. Je také zastupitelem Olomouckého kraje (od roku 2004) a angažuje se i v místě bydliště v Uničově, kde je mimo jiné členem zastupitelstva (od roku 2002). Členem ČSSD se stal v roce 1994. Je ženatý, má syna.

a dosavadní senátor Vítězslav Vavroušek (ODS) - 23% hlasů - senátor. Vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. Po ročním působení v Krajské nemocnici v Ostravě byl v letech 1992 až 2007 ředitelem šternberské nemocnice. Je členem šternberského zastupitelstva a v letech 2000 až 2004 byl také členem krajského zastupitelstva. Od roku 2002 je senátorem. Na tento post kandidoval i v roce 1996, tehdy však boj o senátorské křeslo ve druhém kole prohrál s Karlem Korytářem (ČSSD). Roku 1993 se stal členem ODS. Je ženatý a má dvě dcery.

18:29
18:30 Těsný souboj v Kladně

Do druhého kola senátních voleb za Kladno postoupili Jiří Dienstbier (nestraník za ČSSD) - Bývalý ministr zahraničí a zvláštní zpravodaj OSN pro lidská práva v bývalé Jugoslávii. Vystudoval pražskou filozofickou fakultu, pracoval v rozhlase (mj. jako zpravodaj v USA). Po roce 1968 skončil v nemilosti, živil se jako hlídač či topič, byl signatářem a mluvčím Charty 77. V letech 1958 až 1969 byl členem KSČ, v 90. letech působil v Občanském hnutí, později přejmenovaném na Svobodné demokraty, do roku 1997 člen strany SD-LSNS. Do Senátu kandidoval za ČSSD už v roce 2000. Letos se o něm spekulovalo jako o možném kandidátovi na prezidenta. Je počtvrté ženatý, má syna a dvě dcery.

a Dan Jiránek (ODS - Primátor Kladna. Z politických důvodů nemohl studovat střední školu, po vyučení absolvoval Vysokou školu báňskou v Ostravě a do roku 1996 pracoval v kladenské Poldi. Poté byl dva roky kontrolorem na Městském úřade Kladno. V roce 1991 vstoupil do ODS, od roku 1994 zasedá v kladenském zastupitelstvu. V letech 1998 až 2004 byl náměstkem starosty a později primátora Kladna. V květnu 2004 byl zvolen primátorem, o půl roku později se stal členem středočeského zastupitelstva. Je ženatý, má tři děti.

18:32
18:34 Kolín ovládla ČSSD

Do druhého kola senátních voleb za Kolín postoupili Pavel Lebeda(za ČSSD) - 25% Lékař. Vystudoval Lékařskou fakultu UK v Plzni. Pětadvacet let působil jako primář ARO kolínské nemocnice. Od roku 2003 pracuje ve Zdravotnické záchranné službě, je primářem výjezdového střediska Kolín. V roce 1994 spoluzakládal Lékařský odborový klub, působil jako viceprezident Českého červeného kříže. Není členem žádné politické strany. Od roku 2006 je kolínským zastupitelem (nezávislý za ČSSD). Je ženatý, má dvě dcery.

a Jiří Buřič (ODS - 24% - Starosta Kolína. Absolvoval střední zemědělskou školu s maturitou. Pracoval jako topič, údržbář, později jako vedoucí investic v podniku Automatizace železniční dopravy Kolín. V roce 1989 v Kolíně spoluzakládal Občanské fórum a v roce 1991 ODS. Stal se prvním polistopadovým starostou Kolína, z funkce odešel v roce 1994, v komunální politice však zůstal. V roce 2003 byl zvolen kolínským místostarostou a tři nato se do funkce starosty Kolína vrátil. Je předsedou kolínské organizace ODS a členem její oblastní rady. Je ženatý, má jednoho syna.

18:35
18:37 Primátor Přerova bodoval

Do druhého kola senátních voleb za Přerov postoupili dosavadní senátor Jiří Lajtoch (ČSSD) - 32% -senátor a primátor Přerova. Vystudoval Vysokou školu dopravní v Žilině. Od roku 1972 do roku 1983 pracoval na okresní správě spojů jako mechanik a projektant. V letech 1984 až 1987 byl okresním tajemníkem SSM. Poté nastoupil na národní výbor v Přerově, kde byl vedoucím plánovacího a finančního odboru. V roce 1998 se stal místostarostou Přerova. V říjnu 2006 byl zvolen přerovským primátorem a loni v květnu v doplňovacích volbách senátorem. Do ČSSD vstoupil v roce 1995. Je ženatý a má dvě dcery.

a Eduard Sohlich (ODS- 20% - spolumajitel hranické nemocnice. Vystudoval Fakultu všeobecného lékařství Univerzity Palackého v Olomouci. Poté nastoupil jako sekundární lékař nemocnice v Karviné, v roce 1986 přešel jako samostatný lékař do nemocnice v Přerově. V letech 1989 až 1990 byl zdravotním radou okresu Přerov, později ředitelem OÚNZ Přerov a od roku 1991 ředitelem Nemocnice s poliklinikou Hranice. Od roku 1995 je předsedou představenstva a ředitelem Nemocnice Hranice, a.s. a od roku 2004 předsedou Asociace českých a moravských nemocnic. V letech 1988 až 1989 byl členem KSČ, v roce 1994 vstoupil do ODS. Je ženatý a má tři syny.

18:38
18:38 Do druhého kola jdou za Karlovarský kraj dva starostové

Do druhého kola senátních voleb za Cheb postoupili Miroslav Nenutil (ČSSD)- 26% - starosta Stříbra na Tachovsku. Vystudoval pedagogickou fakultu v Plzni a od roku 1982 do roku 1993 byl učitelem na základních školách v Plané a ve Stříbře. V roce 2002 se stal místostarostou Stříbra a od roku 2006 je starostou. Angažuje se v odborovém hnutí, byl předsedou krajské odborové organizace pracovníků školství. Je ženatý a má jednoho syna.

a nezávislý kandidát Ivo Mlátilík - 22% -starosta Františkových Lázní. Vystudoval strojní průmyslovku. Legálně odešel do Německa (oženil se), v roce 1985 se po rozvodu vrátil do Československa. Pracoval ve sboru požární ochrany při ministerstvu vnitra a absolvoval střední školu požární ochrany ve Frýdku Místku. Po listopadu 1989 se přestěhoval do Františkových Lázní, kde začal podnikat s textilem. Dva roky vlastnil chebský fotbalový klub. Od roku 2006 je starostou Františkových Lázní. Byl členem ODS (1994-1995) a SPR-RSČ (1995-1998). Je podruhé ženatý, má syna a dceru.

18:41
18:43 Ve Strakonicích zabodoval rektor Krejča

Do druhého kola senátních voleb za Strakonice postoupili Miroslav Krejča (ČSSD) - 28% - rektor. Vystudoval ČVUT Praha, pracoval jako projektant a konstruktér, byl zástupcem vedoucího katedry na stavební fakultě ČVUT a vedoucím oddělení na Okresním úřadu v Písku. Třináct let (do roku 2006) působil na střední škole v Písku jako učitel odborných předmětů a zástupce ředitele. V současné době je rektorem Vysoké školy technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Od roku 1998 je členem zastupitelstva Písku, od roku 2000 členem zastupitelstva Jihočeského kraje. Byl členem komunistické strany, po roce 1989 pak členem Svobodných demokratů a od roku 1998 je v ČSSD. Je ženatý, má syna a dceru.

a dosavadní senátor Josef Kalbáč (KDU-ČSL)- 23% - senátor. Dálkově vystudoval Vysokou školu zemědělskou v Praze (fakultu provozně-ekonomickou v Českých Budějovicích) a většinu života pracoval v zemědělství. V Třebohosticích byl nepřetržitě 26 roků poslancem místního národního výboru. V roce 1990 nastoupil na Okresní úřad ve Strakonicích jako vedoucí kanceláře přednosty a od roku 1997 byl až do ukončení činnosti okresních úřadů v roce 2002 přednostou. Poté pracoval jako ředitel strakonické pobočky Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. V roce 2003 byl v doplňovacích volbách zvolen do Senátu, je mimo jiné členem výboru pro územní rozvoj a životní prostředí. Členem lidové strany je od roku 1968. Je ženatý, má dvě dcery.

18:45
18:47 Právník Antl postupuje

Do druhého kola senátních voleb za Rychnov nad Kněžnou postoupili Miroslav Antl (nezávislý za ČSSD) - 43% - právník. Absolvent Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Od roku 1979 pracoval 22 let jako prokurátor, respektive státní zástupce, působil v Litoměřicích, Chrudimi a Hradci Králové. Od roku 1985 byl žalobcem Krajského státního zastupitelství v Hradci Králové. V roce 2001 řídil čtyři měsíce republikový úřad vyšetřování. Po jeho zrušení působil od ledna do října 2002 jako náměstek policejního prezidenta pro trestní řízení. Z funkce odstoupil kvůli své dopravní nehodě, kdy u něj dechová zkouška prokázala 0,52 promile, a opustil i řady policie. Nyní pracuje jako právník a expert na trestní právo a bezpečnost. V období 1985 až 1989 byl členem komunistické strany. Je ženatý, má jednu dceru.

a dosavadní senátorka Václava Domšová (nestraník za SNK ED) - 19% - senátorka. Vystudovala Vysokou školu zemědělskou v Praze. Do roku 1989 pracovala jako zootechnička. Od roku 1990 se věnovala komunální politice jako tajemnice MNV, později Obecního úřadu v Deštném v Orlických horách, kde v letech 1994 až 2002 byla také starostkou. Není členkou žádné strany. V roce 2002 přijala nominaci Sdružení nezávislých, za které se pak probojovala do Senátu. Je předsedkyní senátní stálé komise pro rozvoj venkova, pracuje ve výboru pro veřejnou správu, územní rozvoj a životní prostředí a do roku 2007 byla členkou ústavně-právního výboru. Je rozvedená a má dvě dospělé dcery.

18:49
18:51 Senátor Adamec postoupil

Do druhého kola senátních voleb za Trutnov postoupili dosavadní senátor Ivan Adamec (ODS) -30% - Senátor a starosta Trutnova. Absolvent Pedagogické fakulty UK v Praze, do roku 1998 působil jako ředitel školy v Trutnově. V roce 1994 byl zvolen do trutnovského zastupitelstva a posledních deset let stojí v čele tamní radnice. Senátorem je od roku 2002, kdy ve druhém kole porazil Pavla Trpáka z ČSSD. V Senátu Adamec předsedá hospodářskému výboru. Členem ODS se stal v roce 1994, od letoška je předsedou regionálního sdružení strany v Královéhradeckém kraji. Je ženatý, má syna a dceru.

a Pavel Trpák (ČSSD) -27% -Lékař a krajský zastupitel. Vystudoval Fakultu všeobecného lékařství UK v Praze, jeho oborem je gynekologie a porodnictví. Pracoval v nemocnici ve Vlašimi a v Trutnově, od roku 1993 má privátní lékařskou praxi. Členem ČSSD je od roku 1995, předtím nebyl v žádné politické straně. Od roku 1994 zasedá v trutnovském zastupitelstvu, osm let je členem zastupitelstva Královéhradeckého kraje. V senátních volbách v roce 2002 skončil ve druhém kole za dosavadním senátorem za ODS Ivanem Adamcem. Je rozvedený, má tři syny.

18:53
18:54 Ve Zlíně uspěla Gajdušková, předsedkyně senátorského klubu ČSSD

Do druhého kola senátních voleb za Zlín postoupili dosavadní senátorka Alena Gajdůšková (ČSSD)- senátorka (od roku 2002), předsedkyně senátorského klubu ČSSD, členka výboru pro záležitosti EU. Vystudovala učitelství prvního stupně základních škol na Pedagogické fakultě v Ostravě a obor veřejná správa a regionální rozvoj na Vysoké škole ekonomické v Praze. V minulosti pracovala jako učitelka, vedoucí personálního oddělení stavební firmy, vedoucí odboru školství, kultury, zdravotnictví, mládeže a tělovýchovy zlínského magistrátu či poradkyně předsedy vlády Vladimíra Špidly. V roce 1989 byla kandidátem KSČ. Od roku 1990 byla členkou Hnutí za samosprávnou demokracii - Společnosti pro Moravu a Slezsko i jeho nástupnické Českomoravské unie středu (ČMUS), kde byla ústřední tajemnicí. Po zániku ČMUS vstoupila v roce 1997 do sociální demokracie. Je vdaná, má dvě dcery.

a Miroslav Šindlář (ODS- lékař a zlínský zastupitel. Po studiu lékařské fakulty v Olomouci pracoval jako lékař interní kliniky ve Zlíně. Od roku 1994 má privátní praxi pro vnitřní lékařství a endokrinologii. Je členem ODS, kterou zastupuje i ve zlínském zastupitelstvu. Je ženatý, má jednu dceru.

18:55
18:57 V Uherském Hradišti souboj ČSSD a lidovců

Senátorské křeslo ve volebním obvodu Uherské Hradiště získá buď sociální demokratka Hana Doupovcová - odborná pracovnice ve zdravotnictví a uherskohradišťská zastupitelka. Vystudovala fakultu potravinářské a biochemické technologie na pražské VŠCHT a od roku 1983 pracuje jako mikrobiolog hygienické služby, nyní jako vedoucí oddělení hygienických laboratoří. Členkou ČSSD je od roku 1998. Ve volebním období 2002-06 byla místostarostkou Uherského Hradiště. Je vdaná, má syna a dceru.

, nebo lidovec Josef Vaculík, který post obhajuje - senátor (od 2002), místostarosta klubu senátorů KDU-ČSL a senátního výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu. Vystudoval fytotechniku na Vysoké škole zemědělské v Brně, poté pracoval jako agronom a ředitel Zemědělské agentury MZ v Uherském Hradišti. Je členem zastupitelstva ve Starém Městě. Členem KDU-ČSL je od roku 1990. Je ženatý, má dvě dcery.

Uherskohradišťské zastupitelce Doupovcové dali voliči v prvním kole senátních voleb 30,82 procenta hlasů, Vaculíkovi 27,45 procenta hlasů.

19:01
19:03 Ve Znojmě vyhrává vysoko komunistka Bayerová

Do druhého kola ve Znojmě postupuje Marta Bayerová z KSČM - 41% hlasů - poslankyně Parlamentu ČR. Vystudovala matematiku a fyziku na Masarykově univerzitě v Brně. Do roku 1998 učila 18 let na znojemském gymnáziu. Poté se stala místostarostkou Znojma. Jako zastupitelka a členka rady města Znojma působí už od roku 1981. V roce 2002 byla zvolena poprvé do Poslanecké sněmovny. Mandát před dvěma lety obhájila a je místopředsedkyní výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj. V komunistické straně je od roku 1975, od letoška je členkou ÚV KSČM. Je vdaná, má dva dospělé syny.

a na druhém místě Petr Nezveda z ODS - 17,31% -  starosta Znojma. Vystudoval Fakultu elektrotechniky Vysokého učení technického v Brně. Od roku 1991 podniká v kancelářské a výpočetní technice, reklamě a marketingu. Byl obchodním ředitelem společnosti zaměřené na pořádání kulturních akcí a byl v představenstvu společnosti pro správu nemovitostí. V období 2000 až 2004 byl zastupitelem Jihomoravského kraje. Od prosince 2006 je starostou Znojma. Do ODS vstoupil v roce 1997, v letech 1998 až 2003 byl členem Unie svobody. Od roku 2004 vede oblastní sdružení ODS ve Znojmě. Je ženatý, má tři děti.

19:04
19:07 V Lounech to bude souboj ČSSD a ODS

Do druhého kola postupuje za Louny z prvního místa Marcel Chládek z ČSSD - 32% - pedagog. Vystudoval Filozofickou fakulta Univerzity Karlovy v Praze (je doktorem filozofie) a Vysokou školu ekonomie a managementu Praha (titul MBA). Působil jako středoškolský učitel v Sokolově a Rakovníku, byl náměstkem ředitele Institutu pro místní správu Praha (2003-2004), náměstkem ředitele Institutu celoživotního vzdělávání Havířov (2004-2008) a nyní je ředitelem Centra vzdělávání Praha. Členem ČSSD od roku 2004, v roce 2006 byl zvolen zastupitelem Rakovníka. Je rozvedený, má dceru.

a na druhém místě Jan Kerner z ODS - 23% - starosta Loun. Vystudoval Fakultu strojního inženýrství ČVUT Praha, pracoval v Elektrárně Počerady (1987-1990) a v roce 1990 se stal tajemníkem Městského úřadu Louny. Zde působil až do roku 2002, kdy se stal starostou Loun. Členem ODS je od roku 1991, předtím se angažoval v Občanském fóru. Je ženatý, má dvě dcery a syna.

19:09
19:11 Těsný souboj o druhé postupové místo v Děčíně

Do druhého kola senátních voleb za Děčín postoupili Jaroslav Sykáček (nestraník za ČSSD) - 24% - Starosta Rumburku. V roce 1982 absolvoval Vysokou vojenskou technickou školu v Liptovském Mikuláši a pak byl 11 let vojákem z povolání. Později podnikal, mj. v cestovním ruchu. Od roku 1998 je členem rumburského zastupitelstva (původně na kandidátce US-DEU, od roku 2002 za ČSSD). Do roku 2002 byl místostarostou, od dubna 2002 je starostou Rumburku. V letech 1985 až 1989 byl členem KSČ, nyní není členem žádné politické strany. Je ženatý, má tři dcery.

a Vladislav Raška (ODS - 22% - Primátor Děčína. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze, pracoval v podnicích Ligna, Tuzex či firmě Chemopharma. Od roku 1988 byl šest let zástupcem přednosty děčínského okresního úřadu, od roku 1994 působil na různých postech ve Fondu národního majetku. V roce 1992 vstoupil do ODS, o šest let později se stal členem zastupitelstva Děčína, od podzimu 2002 stojí v čele děčínské radnice a magistrátu. Dvoumetrový Raška dříve hrával závodně basketbal. Je ženatý, má syna a dceru.
 

jen těsně se do druhého kola nedostal Josef Zoser z HNHRM - 21,32%

19:13
19:13 konec prvního kola senátorských voleb
On - line reportáž ukončena