Soudci z pražské Hybernské ulice, kteří mají na starost správní agendu, nejsou zvyklí na velkou pozornost médií. Právě teď má ale tamní pobočka Městského soudu v Praze na stole stížnost, které když vyhoví, spustí hotovou politickou lavinu.

Podle informací HN by se už dnes mělo na justičním webu objevit usnesení, kterým soud buď nařídí opakování voleb na pražský magistrát, anebo stížnost malých stran proti rozdělení města na sedm volebních obvodů zamítne.

Že nejde jen o formalitu a že varianta nových voleb je celkem reálná, dokládá mimo jiné přešlapování politiků z ODS a ČSSD kolem vytvoření společné koalice. Kandidát občanských demokratů na primátora Bohuslav Svoboda už minulý týden řekl, že dokud nebude znám verdikt, je zbytečné uzavírat konečné dohody. Aby také ne – pokud by se modří a oranžoví domluvili a vzápětí soud nařídil nové hlasování, byl by pro ně magistrátní pakt těžkou marketingovou koulí na noze.

Ostatně Jiří Dienstbier, právník a lídr ČSSD, který kvůli nesouhlasu s formováním velké koalice přišel o post vyjednavače, včera řekl, že "pravděpodobnost (zrušení voleb) vidí poměrně velkou".

Volby v roce 2011

Pokud místopředseda soudu Jan Ryba a jeho podřízení rozhodnou, že způsob, jímž ODS v červnu rozdělila Prahu na sedm volebních obvodů, byl samoúčelný a neférový, půjdou Pražané opět k urnám.

Kdy přesně by se volby konaly, vyhlásí ministr vnitra Radek John (Věci veřejné). "Stane se tak do třiceti dnů od doručení rozhodnutí soudu," upřesnil jeho mluvčí Vladimír Řepka a dodal: "Soud rozhodne a nastíní, co se bude dít. On by měl určit, jak by mělo vypadat případné opakované hlasování či volby."

Dá se ovšem předpokládat, že volby by proběhly až někdy v únoru či březnu. Jelikož už by se totiž nevolilo v sedmi volebních obvodech, ale tak jako v roce 2006 v jednom, strany by musely sestavit nové kandidátky. Primárky by jistě pár týdnů zabraly, minimálně třeba v sociální demokracii, kde je téměř jisté, že velký boj by se strhl o to, zda by lídrem opět byl Jiří Dienstbier.

Prahu by do té doby vedla stávající rada v čele s Pavlem Bémem. Jelikož už ale skončil mandát minulého zastupitelstva, neměl by kdo odhlasovat, kolik bude mít členů nová magistrátní sněmovna, a tak by jich ze zákona měla nejnižší možný počet, tedy pětapadesát. Před třemi týdny se přitom volilo třiašedesát zastupitelů.

Až do Brna

Stížnost na volby podali zelení spolu s evropskými demokraty a Věcmi veřejnými. Jádrem jejich žaloby je způsob, jímž ODS ovládaný magistrát rozdělil město na sedm částí. To sice zákon umožňuje, ale mělo by jít o rovnoměrné rozparcelování. I když se ale v Praze velikost obvodů lišila až o dvacet tisíc obyvatel, ve všech se volilo stejně devět magistrátních zastupitelů. Ačkoli tedy zelení a Věci veřejné pokořili zákonem stanovenou pětiprocentní hranici, na radnici se nedostali. Bylo porušeno právo na rovnost hlasů, argumentují naštvané malé strany.

"V případě, že soud naší stížnosti nevyhoví, obrátíme se na Ústavní soud," upřesňuje advokát zelených Martin Šíp, který stížnost dával dohromady.

Po schůzce
Zdeněk Tůma (TOP 09) a Bohuslav Svoboda (ODS) si potřásli po včerejším jednání za dohledu šéfa pražské ODS Borise Šťastného před novináři rukou.
foto:čtk