Zdeněk Tůma

Bývalý guvernér ČNB nastoupil do bankovní rady v roce 1998. V dalším roce byl jmenován viceguvernérem. A od roku 2000 do letošního června zastával post guvernéra.

Vystudoval VŠE a v roce 1986 nastoupil do Prognostického ústavu ČSAV. V letech 1993-1995 byl poradcem ministra průmyslu. Od roku 1995 byl hlavním ekonomem Patria Finance.

V komunálních volbách minulý týden zvítězil jako kandidát TOP 09 na post pražského primátora.

Až do února příštího roku měl původně Zdeňěk Tůma (TOP 09) sloužit jako guvernér v České národní bance (ČNB). Na jaře se ale rozhodl pro předčasnou rezignaci a v létě vyměnil sako za dres volebního lídra strany TOP 09 v Praze.

Ačkoli Tůma nakonec volby v hlavním městě s převahou vyhrál (druhou ODS předstihl o téměř deset procentních bodů), ještě mu to automaticky nezaručuje zisk primátorského místa. Jeho osud mají nyní de facto v rukách vyjednávací týmy TOP 09, ODS a ČSSD, které sestavují příští koalici.

Pokud by nakonec pražský magistrát ovládli občanští a sociální demokraté, na Tůmu by zbylo "jen" křeslo opozičního zastupitele. V rozhovoru pro HN přiznává, že v takové situaci by se poohlížel ještě po další práci. "Plán B je jednoduchý, buď to bude nějaká kombinace akademické sféry a byznysu, nebo čistě byznys," dodal lídr TOP 09.

HN: Co by se změnilo s vaším příchodem radnici?

Věřím tomu, že bych dokázal nastavit rozhodovací procesy, zejména mezi magistrátem a radou, rozhodování by bylo transparentní a důvěryhodné. To znamená že by po pár letech na radnici lidé věřili radnici a nebyla by tam tak velká nedůvěra, která existuje nyní.

HN: Došlo by k výměně důležitých úředníků? Třeba na odboru, který má na starosti městské investice?

Někteří by zůstali, ale někteří by rozhodně museli odejít. Konkrétní teď ale nebudu.

HN: V kontextu toho co říkáte zaznívá, že dohoda ODS a ČSSD je velmi pravděpodobná.

Ta možnost je bezpochyby reálná, může tu nastat. Od začátku jsem říkal, že jsme připraveni být v opozici. Každopádně ta radnice bude fungovat jinak, ať už budeme v opozici nebo ne. Našich 26 mandátů rozhodně není opomenutelných.

HN: Považujete volby v Praze za spravedlivé? Vzhledem k tomu jak ODS rozdělila Prahu na sedm obvodů? A vyšachovala tak úplně menší strany?

Spravedlivé nejsou, bylo to nefér. Budu usilovat o to, aby se zákon změnil tak, aby Praha byla jeden volební obvod a zastupitelstvo aby nemělo šanci s volebním systémem takto účelově těsně před volbami manipulovat. Ale nyní nechť rozhodne soud na který se obrátili zelení. V každém případě - pokud budu mít sílu to prosadit, bude se v příštích volbách v Praze volit čistým poměrným systémem v jednom obvodě.

HN: Umíte si opravdu představit, že byste byl v opozici, tedy pouhým řadovým zastupitelem v Praze?

Jasně. Přece se nebudu chovat jako malý kluk, abych řekl: tak když mě nechcete, tak já prásknu dveřma. Toto riziko zde vždy bylo a já bych si odpracoval svoji práci jako opoziční zastupitel.

HN: Co byste dělal vedle toho?

Zatím jsem se vždy uživil, nikdy jsem s tím neměl problém. Tak bych si práci našel i nyní. Zatím jsem to neřešil. Nějaké obecné představy mám, určitě bych něco dělal, protože práce zastupitele mě samozřejmě neuživí.

HN: A máte tedy plán B, tedy že nebudete primátor?

Až ta situace nastane, budu zastupitelem, pak budu řešit, co budu dělat. Plán B je jednoduchý, buď to bude nějaká kombinace akademické sféry a byznysu, nebo čistě byznys. Ale byznys nesmí být v konfliktu se zastupitelem Prahy.

HN: Svoji politickou kariéru budete spojovat s TOP 09 i ve chvíli, kdybyste se stal řadovým zastupitelem?

Já jsem v padesáti letech vstoupil do politické strany a nehodlám to měnit. Ani to rozhodnutí nebylo jednoduché, ale kývnul jsem na to, neřešil jsem, jestli bych mohl kandidovat jako nestraník. Bral jsem to jako spojení se stranou a byla to pro mě výzva. Není to oportunismus a ani nejsem rozhodnutý, že budu po zbytek života dělat politiku.

HN: Mohl byste být kandidátem TOP 09 na prezidenta ve volbách 2013. Zajímalo by vás to?

Neuvažoval jsem o tom, nemám tu ambici abych v roce 2013 kandidoval na prezidenta. Je mi padesát let, připadá
mi, že jsem na to příliš mladý. Co bude později, to je tak daleko, že o tom nemá cenu mluvit.