Bývalý smíchovský starosta Milan Jančík z ODS věděl, jak se v politice postarat o sebe i své blízké spolupracovníky z radnice. Ve firmách navázaných na hlavní město Prahu si Jančík jen loni vydělal 2 711 960 korun. Je přesným příkladem toho, jak komunální politici obcházejí zákon o střetu zájmů.

To, že bere milionové odměny, vysvětluje tím, že přece nezastupuje hlavní město, nýbrž městskou část, a proto se na něho zákon nevztahuje. Na radnici Prahy 5 je navíc vidět, že Jančíkův vliv dopadl i na místostarosty.

Milan Šesták a Petr Horák se totiž také dostali do městských firem a ročně si tak přivydělali přes sto tisíc korun.

Spojenci vlivných

A podobné je to rovněž v Praze 10. Vliv radního Milana Richtera a šedé eminence ODS Tomáše Hrdličky se vyplatil hned třem tamním politikům.

Místostarosta Bohumil Zoufalík si ve firmě Pražská teplárenská holding přišel na 168 tisíc korun, uvolněný zastupitel Vladimír Novák si zase vydělal v Pražské strojírně 122 tisíc korun. A na peníze si tady dokonce sáhl i sociální demokrat, místostarosta Antonín Weinert, který si v Dopravním podniku přilepšil o 184 tisíc korun.

Posty v městských firmách věrně odrážejí, kdo má v hlavním městě vliv a také blízké vazby na vedení magistrátu. Třeba starosta Prahy 13 a ještě nedávno první místopředseda ODS David Vodrážka si loni přivydělal bokem 1,11 milionu korun. Vlivný starosta Prahy 6 a věrný spojenec primátora Pavla Béma, Tomáš Chalupa, inkasoval přes milion.

V Praze jsou však i starostové, kteří na Mariánském náměstí, kde sídlí magistrát, asi mnoho kamarádů nemají. Třeba starosta Prahy 7 Marek Ječmének či starosta Prahy 9 Jan Jarolím vyšli zkrátka.

"Mě odměny nezajímaly a nezajímají. Mě zajímají práce, obchodní bilance, kompetitivita firmy a dividendy, které jsou příjmem rozpočtu města," vysvětluje trochu nekonkrétně pražský primátor Pavel Bém, podle čeho se v Praze dělí posty v městských firmách.

HN se zaměřily na starosty pražských městských částí, protože právě v hlavním městě si politici bokem přijdou na největší peníze. Jinde jsou odměny o řád nižší.

Praha 3: Přijďte po volbách

V přehledu vedlejších přivýdělků pražských politiků chybějí zástupci třetí pražské městské části. Tamní úředníci totiž jako jediní neumožnili HN přístup do registru. Nejprve jeden den tvrdili, že nevědí, kdo přiznání spravuje, a nakonec přišli s tím, že jediný člověk, jenž má od dokumentů klíče, je nemocný.

"Rádi vyjdeme vstříc, ale přiznání má na starosti doktor Jiří Janoušek, ale ten je zrovna nemocný, bohužel," odbyl žádost tajemník radnice Petr Fišer. Pochybnosti o tom, že třetí pražský obvod záměrně komplikuje přístup do přiznání, ještě vzrostly po rozhovoru s Jiřím Janouškem.

"Nejsem nemocný, mám teď spoustu práce s přípravou voleb. Do přiznání samozřejmě můžete, hned co volby skončí," vysvětlil, jako by neslyšel námitky, že jde o klíčové informace, a to hlavně v době před volbami, nikoli však po nich. Ze třetího pražského obvodu přitom pochází radní za ODS Pavel Hurda, který podle obchodního rejstříku čile podniká a působí v mnoha městských společnostech. Jeho přiznání by tedy mohlo patřit mezi nejzajímavější.

Zajímavé by ostatně bylo i přiznání radního Prahy 3 Ondřeje Pechy z ODS, k němuž se HN dostaly náhodou a jen díky tomu, že se stal radním hlavního města a odevzdal své přiznání na magistrát.

Z přiznání vyplynulo, že Pecha loni inkasoval bokem 1,785 milionu korun.

ČSSD: Zakážeme odměny

Odměny z městských firem se staly ostře sledovaným tématem poté, co HN v sérii článků upozornily na obří přivýdělky především pražských komunálních politiků.

Lídři dvou největších stran se nyní předhánějí, kdo odstaví regionální matadory od milionových benefitů.

Šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka vyzval pražské zastupitele za ČSSD, aby odměny za členství v dozorčích a správních radách městských podniků dali na veřejně prospěšné účely. Sobotka tím nemířil jen na exponenty ODS, ale i na šéfa pražské ČSSD Petra Hulinského, jenž podle zjištění HN za poslední tři roky inkasoval od městských společností rekordních skoro 19 milionů korun. Včera tvrdil, že to bylo méně, prý 12,5 milionu.

Reagoval i premiér Petr Nečas. Navrhuje, aby novelu zpracovala vláda. "Kdo v orgánech firem prezentuje veřejný sektor, nesmí pobírat další a další odměny," prohlašuje šéf ODS.

 

Praha 1

Filip Dvořák

21 000 Kč

Filip Dvořák inkasoval z městem ovládané firmy Pražská plynárenská holding 396 tisíc korun, z Trade centre Praha zase 258 tisíc. Šedesát sedm tisíc korun přijal jako zastupitel hlavního města Prahy. Z vlastní firmy Castullus inkasoval 3,3 milionu korun, vedle toho vykázal na OSVČ příjmy ve výši 9 000 034 korun.

 

Praha 2

Jana Černochová

0 Kč

Starostka působí pouze ve společnosti Komwag, která čistí město. Jak ale upozorňuje v majetkovém přiznání, funkci vykonává bezplatně. Nikdo další z radních v městských firmách nepůsobí. Pozoruhodný zápis nabízí pouze majetkové přiznání radního Michala Brauna, který má hned tři hypotéky v celkové výši 19,4 milionu korun.

 

Praha 3

Marie Kozumplíková

?

Praha 3 nepustila HN do majetkových přiznání. Nejprve nikdo nevěděl, kdo je má na starosti, pak tajemník zjistil, že nemocný podřízený Jiří Janoušek. "Nemocný nejsem, dělám na kampani a do přiznání vás pustím v pondělí po volbách," reagoval Janoušek.

 

Praha 4

Pavel Horálek

509 443 Kč

Starosta čtvrté městské části obsadil křeslo v dozorčí radě společnosti Energotrans, firmě ve stoprocentním vlastnictví městského holdingu Pražská teplárenská. Jenom loni si za tuto funkci na účet připsal přes 509 tisíc korun.

 

Praha 5

Milan Jančík

2 711 960 Kč

Bývalý starosta si loni přivydělal v TCP a.s. 220 tisíc, v PRE a.s. 2 425 000 a jako zastupitel Prahy 66 960 korun. Přivydělali si i místostarostové. Milan Šesták inkasoval z TCP a.s. 105 620 korun a Petr Horák
144 000 korun z firmy Zdroj pitné vody Káraný.

 

Praha 6

Tomáš Chalupa

1 072 670 Kč

Starosta Tomáš Chalupa je podle majetkových přiznání jediným zástupcem městské části v municipálních firmách. Jako člen představenstva společnosti Pražské služby přijal 750 tisíc korun, za angažmá v Pražské energetice holding 234 tisíc.

 

Praha 7

Marek Ječmének

0 Kč

Starosta ani radní neměli podle svých majetkových přiznání – díky svým politickým funkcím – žádné další benefity.

 

Praha 8

Josef Nosek

0 Kč

Žádné vedlejší příjmy z politiky nemá kromě starosty ani nikdo další ve vedení radnice.

 

Praha 9

Jan Jarolím

0 Kč

Starosta ani nikdo z vedení radnice či radních nemá žádné vedlejší příjmy z politické činnosti.

 

Praha 10

Vladislav Lipovský

0 Kč

Starosta neuvádí žádný vedlejší příjem, místostarostové obsadili řadu postů. Místostarosta Bohumil Zoufalík zasedal v Pražské teplárenské holding, zastupitel Vladimír Novák v Pražské strojírně, místostarosta Antonín Weinert v Dopravním podniku a radní Milan Richter ve firmě Praha 10 – Majetková.

 

Praha 11

Dalibor Mlejnský

70 000 Kč

Radní Jižního Města zasedají ve firmách založených městskou částí, jako je 1. Jihoměstská, Jihoměstská parkovací či Jihoměstská majetková. Ani jeden z nich neuvádí, že by byl za tuto funkci honorován. Starosta Mlejnský má nárok na odměnu zastupitele hlavního města.

 

Praha 12

Petr Hána

193 372 Kč

Starosta Modřan si ke své funkci přivydělal loni 193 372 korun za post v představenstvu Dopravního podniku, kromě toho vedlejší politické příjmy neuvádí. Vedlejší politické příjmy nemá žádný další člen rady ani nikdo z místostarostů.

 

Praha 13

David Vodrážka

1 110 096 Kč

Starosta Stodůlek si vydělal v orgánech městských společností Pražské služby, Dopravní podnik, TCP Vidoule a jako zastupitel hlavního města. Ostatní ale přišli zkrátka a posty na radnici jim žádné vedlejší příjmy nevynesly.

 

Praha 14

Miroslav Froněk

oficiálně 0 Kč

Starosta sice neuvádí nic, ale to není pravda. Zhruba 140 tisíc korun má z představenstva firmy Zdroj pitné vody Káraný. Peníze prý zapomněl uvést. Dalších 70 tisíc korun má jako zastupitel hlavního města Prahy a 70 tisíc ze společnosti KCP. Ostatní nemají nic.