V případě důstojného kandidáta si TOP 09 dovede představit zástupce ČSSD v čele sněmovny. Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg to uvedl po jednání se sociálními demokraty. Schůzkou pokračovala jednání sociálních demokratů se stranami, které se pokoušejí sestavit středopravou vládní koalici. V pondělí lídr ČSSD Bohuslav Sobotka jednal s šéfem ODS Petrem Nečase, čeká ho ještě setkání s vedením Věcí veřejných.

"Jako strana, která je nejsilnější, bych řekl, že to je naprosto možné. Odpovídá to dobrým zvyklostem," poznamenal Schwarzenberg k tomu, že by zástupce ČSSD stanul v čele dolní parlamentní komory. Záviset to podle něj také bude na tom, koho navrhnou. Sobotka o podporu kandidáta ČSSD nepožádal, sama TOP 09 prý dala najevo, že v případě "důstojného kandidáta" si umí socialistu v čele parlamentu představit.

Také Petr Nečas už v pondělí naznačil, že by ve vedení dolní komory mohl být zástupce sociální demokracie.

Schwarzenberg se Sobotkou v úterý na prvním vzájemném setkání "udělali krátkou analýzu" povolební situace a podle očekávání se shodli, že spolupráce na vládní úrovni není možná. "Dohodli jsme se, že kdyby jedna strana byla ve vládě a druhá v opozici, že už nebudeme na sebe řvát a budeme se všichni varovat hanlivých výrazů," poznamenal lídr TOP 09.

"Bylo by dobré, abychom zlepšili kulturu vztahů mezi opozicí a vládou," připustil i Sobotka. Z hlediska parlamentní kontrolní funkce jsou podle něj důležitější než funkce předsedy například kontrolní výbor, výbor pro bezpečnost či výbory zabývající se tajnými službami. "To je přesně ta oblast, kde by opozice tu kontrolu mohla vykonávat," vysvětlil.

Podle Sobotky zástupce ČSSD zajímal i vývoj jednání o případné středopravé vládě. "Nás poměrně zarazily nové výroky ze strany představitelů Věcí veřejných o tom, že by eventuelně mohla existovat menšinová vláda," podotkl Sobotka, který vede povolební jednání za ČSSD. Takový vývoj by podle něj pravděpodobně rozšířil jeho straně v parlamentu manévrovací prostor. Schwarzenberg jej prý informoval o tom, že konečná dohoda uzavřena nebyla.

Na jednání jej doprovodil první místopředseda strany Miroslav Kalousek a šéf hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík. Za ČSSD kromě Sobotky vyjednával i jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Nižší počet lidí ve vedení sněmovny

 

V pondělí lídři ODS a ČSSD konstatovali, že mají zájem na hladkém zahájení práce parlamentu v novém složení. Nečas navrhuje snížit počet lidí ve vedení sněmovny a vyloučit z něj KSČM. ČSSD chce prosazovat proporční systém.

"Naším východiskem bude tak jako vždy respektování principu poměrného zastoupení," zdůraznil lídr ČSSD, která je vítězem parlamentních voleb. Strany, včetně komunistů, by tak podle názoru sociální demokracie měly mít v orgánech sněmovny své zastoupení. S Nečasem se prý v pondělí vůbec nedotkli otázky, zda a za jakých podmínek by se sám mohl stát předsedou dolní parlamentní komory.

O otázkách uspořádání práce sněmovny pak hodlá Sobotka jednat i s komunisty.

Klaus svolal zasedání nové sněmovny

Prezident Václav Klaus v úterý svolal zasedání nové sněmovny v povolebním složení. Začne v pátek 11. června. Termín první schůze dolní komory zatím nebyl určen.

Zasedání označuje celkovou činnost sněmovny mezi volbami, v jejímž rámci se konají jednotlivé schůze dolní komory, není totožné s pojmem ustavující schůze sněmovny. Teprve po ustavující schůzi podá demisi dosavadní kabinet premiéra Jana Fischera, úřadovat ale bude až do jmenování nové vlády.