Plány VV pro bezpečnostní politiku

Strana Věci veřejné (VV) poodhalila další část svého programu. Nově prosazuje sloučení ministerstev vnitra a obrany.

Rozpočet armády by VV snížily o pětinu a peníze by daly na školství.

Strana, která má šanci vstoupit podle předvolebních průzkumů do sněmovny, je také pro vznik metropolitních policií ve městech nad 100.000 obyvatel.

Vznikly by sloučením pořádkové a dopravní policie s městskými policiemi. Vznik metropolitní policie v hlavním městě neúspěšně prosazuje už několik let pražská ODS. Podle strany by se díky jedné policii mohl zvýšit počet policistů v ulicích a ušetřilo by se na administrativě.

V boji proti korupci by Věci veřejné stabilizovaly a posílily policejní protikorupční útvar a založily by zvláštní útvary na státních zastupitelstvích a speciální soud. Odpolitizovaly by podle Reedové Nejvyšší kontrolní úřad, v němž zasedá řada bývalých poslanců.

Na korupční odolnost by Věci veřejné testovaly policisty, ale i politiky a úředníky.

Důraz na pořádek, bezpečnostní hlídky, opakování sousloví "problémoví spoluobčané", vytlačování bezdomovců z parků, ostentativní kritika drogově závislých – i to je předvolební filozofie Věcí veřejných.

Strana si naposledy vysloužila kritiku lidovců a zelených za "sociálně-intervenční hlídky", které působily v pražských ulicích. Věci veřejné nyní oznámily, že hlídky ruší.

Strana tvrdí, že se k tomu odhodlala po referendu mezi svými příznivci. Většina z nich se prý vyslovila pro ukončení činnosti hlídek. Mezi stoupenci VV si přálo zachování hlídek asi 36 procent hlasujících. Pro jejich zrušení se prý vyslovilo zhruba 64 procent účastníků "referenda".

VV: Byla to štvavá kampaň

Hlídky působily podle strany "především jako nástroj pomoci, poradenství, případně upozorňovaly na protiprávní chování". Byly k vidění v první a páté městské části od poloviny dubna, od května rozšířily činnost na celou metropoli. "Hlídky skončily s dneškem," uvedla zastupitelka VV Prahy 1 Jana Pařízková. Podle původních plánů měly fungovat do konce května.

Lidovecký lídr ve středních Čechách náměstkyně ministra vnitra Lenka Ptáčková Melicharová už dříve uvedla, že jí hlídky připomínají "údajnou domobranu Dělnické strany nebo komunistickou Pomocnou stráž Veřejné bezpečnosti".

U Strany zelených vyvolal fakt, že si politická strana zřizuje svoje bezpečnostní složky, "vzpomínky na doby minulé". Věci veřejné kritiku odmítly, hovoří o štvavé a negativní kampani. Hlídky se měly podle Pařízkové zabývat problémy s bezdomovectvím a narkomanií a pro takové lidi hledat konkrétní řešení.

Na internetových stránkách VV bylo několik dní možné spatřit záběry z práce hlídek. Nyní už na webu chybí. Skupinka mladých lidí v reflexních vestách na něm hovořila s lidmi, označenými za "sociálně nepřízpůsobivé", v parku v Praze 5.

Upozornila je, že by kolem nich mělo být uklizeno, neměli by být cítit alkoholem a neměli by se pohybovat v blízkosti dětského hřiště. Hlídky také přivolávají policisty například k nalezeným injekčním stříkačkám a podobně.hlídky Věci veřejných měřily i hluk v ulicích Prahy

"Reflexní vesta není policejní odznak. Kdo tedy dal Johnovým urostlým hochům, z nichž jde strach, více práv než mají ostatní občané? Je absolutně nepřípustné, aby se politická strana stavěla nad zákon," uvedla Ptáčková Melicharová.

"Zbytečně zaměstnávají službu konající policisty. Ti se místo skutečných zločinů musí věnovat přihlouplým telefonátům," poznamenala lidovecká politička, která se ve Středočeském kraji utká s místopředsedkyní VV Kateřinou Klasnovou.

"Jedna z elementárních zásad fungování hlídky je, že rozhodně nefunguje na bázi žádného fyzického násilí, a tudíž žádné násilnosti a fyzické útoky absolutně nepřicházejí v úvahu," uvedla již dříve Pařízková.

Negativní reakce na práci hlídek podle ní vytvářejí média, občané si prý jejich činnost pochvalují. Aktivity hlídek jsou nicméně naplánovány jen do konce května.