Jiří Paroubek zůstává favoritem voleb, ale pokud by chtěl vytvořit parlamentní většinu s komunisty, bude mu chybět devět hlasů.

HN podle nejčerstvějších krajských průzkumů STEM a SC&C propočítaly, kolik poslanců by se dostalo z jednotlivých krajů do sněmovny, a výsledek je jasný: sociální demokraté by sice volby se ziskem 65 mandátů vyhráli, ale bez pomoci minimálně tří malých stran, z nichž dvě do koalice s ČSSD jít nechtějí, by stabilní většinovou vládu nesestavili.

Druhá za sociálními demokraty by s 50 poslaneckými křesly skončila ODS, třetí místo by shodně s 27 mandáty obsadili komunisté a TOP 09. Věci veřejné by měly v nové sněmovně 20 poslanců a lidovci by získali devět mandátů.

Odhad vychází z regionálních průzkumů vypracovaných pro Českou televizi a Český rozhlas. Momentálně se jedná o nejaktuálnější a nejpodrobnější data, která HN přepočítaly s pomocí takzvané d’Hondtovy metody na mandáty v nové sněmovně, což je postup, který se uplatňuje i při skutečném sčítání hlasů po volbách.

Vítězství nelevicových stran 

Výsledky přinesly hned několik překvapivých poznatků. Asi nejzajímavější je zjištění, že TOP 09 může získat stejně mandátů jako komunisté. A to přesto, že podle většiny průzkumů se umisťuje až za KSČM.

Důvodem je, že Kalouskova a Schwarzenbergova strana je velmi silná v Praze a ve středních Čechách, což jsou dva ze čtyř největších obvodů. V těchto dvou krajích má TOP 09 reálnou šanci získat deset mandátů. Komunisté naopak mají svou podporu rozprostřenou rovnoměrněji po celé republice, v menších obvodech ale dosáhnou velmi často jen na jedno poslanecké křeslo.

Druhým překvapením je poměrně jasné vítězství nelevicových stran, které by dohromady daly 108 křesel proti 92 hlasům levice. Pravdou ale je, že to neznamená, že by ODS s TOP 09, Věcmi veřejnými a lidovci sestavila jasnou většinovou vládu. O vládě by rozhodly Johnovy Věci veřejné, které už například řekly, že do koalice s TOP 09 nepůjdou.

Třetím překvapením je, že ČSSD by byla vítězem voleb s nejmenším počtem mandátů v polistopadové historii, a to kvůli předpokládanému úspěchu menších stran.

Propočty HN se vzácně kryjí s průběžnými výsledky unikátního internetového projektu 100 chytrých, ve kterém se nejchytřejší lidé, kteří předtím projdou speciálním testem, snaží odhadnout výsledky voleb. Přitom porovnávají nejen nejrůznější průzkumy veřejného mínění, ale podrobují je kritickému hodnocení.

Podle průběžných výsledků projektu 100 chytrých by ve volbách s 28,3 procenta vyhrála ČSSD o necelých šest procent před ODS. Třetí by skončili komunisté, těsně před TOP 09. Do sněmovny by se dostali Věci veřejné a lidovci.

"Účastníci podrobují průzkumy kritickému srovnání a poměřují je s vlastními zkušenostmi. Roli hraje i intuice. Myslíme si, že by odhad 100 chytrých mohl být poměrně přesný," říká jeden z autorů experimentu Miloš Čermák.

 

ctete-v-sredu-530.gif