Co chce ČSSD regulovat

voda

plyn

elektřina

bankovní poplatky

telefonní poplatky

"České domácnosti dnes musí za elektřinu, plyn či vodné a stočné každý měsíc platit výrazně více než je nutné a než za stejné produkty platí občané v drtivé většině západoevropských zemí," tvrdí Jiří Paroubek.

Sociální demokraté chtějí zřídit Regulační a cenový úřad, který bude dohlížet na ceny v energetice, telekomunikacích a bankovnictví. Jak na dnešní tiskové konferenci ČSSD prohlásil místopředseda strany Milan Urban, nebyl by to však úplně nový úřad, ale instituce, která převezme dosavadní regulační kompetence. Úředníků proto podle něj nebude víc, než jich je nyní. Lepší kontrolu monopolů a síťových odvětví navrhuje ve svém programu také ODS.

"Každý stát za povinnost chránit své občany, živnostníky a podnikatele před nekontrolovatelnými a ekonomicky nezdůvodněnými nárůsty cen energií," prohlásil v pondělí Urban.

Pokud nový úřad využije všech svých kompetencí, mohla by elektřina podle Urbana zlevnit o 20 až 30 procent. Jeho vznik chce stínový ministr průmyslu ČSSD navrhnout ve středu stranickému grémiu. Urban citoval informace statistického úřadu EU Eurostat, podle nichž vzrostla cena elektřiny pro české domácnosti od poloviny roku 2007 do poloviny roku 2009 o 31,1 procenta. Z odpovědnosti za tento nárůst pak obvinil bývalou koaliční vládu vedenou Mirkem Topolánkem.

"Klasickou ukázkou selhání role státu je i fakt, že v roce 2009, tedy v době hospodářské krize, cena elektřiny v ČR stoupla o deset procent, zatímco v polovině evropských států kvůli krizi cena klesla," prohlásil Urban.

Nový regulační úřad by měl hlídat i ceny elektrické energie. Zde by měl nahradit pravomoci dosavadního Energetického regulačního úřadu a Státní energetické inspekce. Dohlížet by měl i na ceny v plynárenství a na ceny ve vodárenství. U cen vodného a stočného by měl nahradit činnost cenového odboru ministerstva financí.

ČSSD: Hlídací pes na banky a operátory

Dohled nad poplatky by měl mít i v bankovnictví. Od Českého telekomunikačního úřadu by měl převzít pravomoc kontrolovat ceny telefonních a internetových poplatků.

Podle sociálních demokratů patří ceny českých telekomunikačních služeb patří k nejvyšším v Evropě. "Zatímco průměrná měsíční útrata za mobilní telefon v Evropské unii se pohybuje kolem 16 eur, Češi zaplatí za balík 65 odchozích hovorů, padesáti textových zpráv a několika MMS zpráv téměř o jedenáct eur více. Naopak například v Rakousku vyjde stejný počet hovorů na pouhých 7,3 eura," řekl v pondělí na tiskové konferenci Jiří Havlíček, předseda odborné komise ČSSD pro průmysl a obchod.

I on kritizoval vládu ODS, že za tři roky neudělala prakticky nic pro posílení konkurenčního prostředí. "V důsledku toho tak čeští zákazníci platí za volání, textové zprávy i datové služby ceny mnohem vyšší než platí zákazníci v sousedních státech," upozornil Havlíček.

Jeho strana podle něj připraví takové legislativní změny, které zásadně usnadní vstup virtuálních operátorů a po splnění patřičných podmínek budou mít dané právo na užívání existujících sítí. ČSSD také podpoří vypsání licence na čtvrtého operátora.

"Jsme přesvědčeni, že tato podpora konkurence na českém trhu povede ke zreálnění cen u telekomunikačních služeb, které si čeští zákazníci platí," uzavřel Havlíček.

Paroubek chce diktovat ceny byznysu

O potřebě obnovit regulaci cen v oborech, jako je energetika, plynárenství, vodárenství, telekomunikace nebo bankovnictví, mluvil už v březnu šéf ČSSD Jiří Paroubek. Ve všech těchto oborech sice určitá státní regulace existuje, ale dostatečně nefunguje, uvedl tehdy. Dodal, že ceny chce ČSSD zmrazit nebo snížit na úroveň srovnatelných zemí EU. Regulační orgány tehdy v reakci tvrdily, že postupují podle platných zákonů.

ČSSD ve svém volebním programu, v části týkající se energetiky, také uvádí, že podporuje dostavbu dvou bloku Jaderné elektrárny Temelín, modernizaci Dukovan a "rozumnou" výstavbu elektráren na zemní plyn. Odmítá zvyšování závislosti na dovozu energetických surovin a po volbách slibuje předložit zákon o podpoře úspor a výroby tepla z obnovitelných zdrojů.

Srovnání cen ve vybraných odvětvích