Prezident Václav Klaus v sobotu podepsal ústavní novelu o rozpuštění Poslanecké sněmovny i související novelu volebního zákona. ČTK to řekl prezidentův mluvčí Radim Ochvat s tím, že Klaus tak učinil hned po příletu z polských Sopot, kde se účastnil schůzky prezidentů zemí visegrádské čtyřky.

Krítce poté pod obě novely připojil svůj podpis také premiér Jan Fischer. Změna ústavy a volebního zákona nabudou účinnosti vydáním ve Sbírce zákonů, což se má stát nejpozději v pondělí. Podle mluvčí ministerstva vnitra Hany Malé k tomu však může dojít i o víkendu.

Ústavní novela ukládá prezidentovi rozpustit sněmovnu na její návrh, který by schválila třípětinová většina poslanců. Sněmovna by o tom mohla rozhodovat v úterý. Prezident by následně mohl vypsat předčasné volby na 6. a 7. listopadu. Podle ústavy se sněmovní volby musejí konat do 60 dnů po jejím rozpuštění.  Podle související volební novely je má prezident vyhlásit nejpozději 50 dnů před jejich začátkem.

Ústavní i volební novelu parlament schválil v souvislosti se čtvrtečním verdiktem Ústavního soudu. Ústavní soudci zrušili jednorázový ústavní zákon o zániku současné sněmovny, na jehož základě se měly volby konat za 9. a 10 října.

Pokud se volby budou konat o prvním listopadovém víkendu, strany by v takovém případě měly podle volební novely předložit kandidátní listiny nejpozději 38 dní před volbami, tedy do úterý 29. září. Krajské úřady by o registraci kandidátek měly rozhodnout nejdéle 25 dní před volbami, tedy v pondělí 12. října. Hlasovací lístky by lidé měli do schránek dostat v případě předčasných voleb ne do tří dnů před jejich zahájením, ale nejpozději den před začátkem.