Volební martýrium zdaleka nekončí. Sněmovna sice schválila 149 hlasy ze 190 ústavní novelu o svém rozpuštění a pokud normu podpoří i Senát, mohla by být prezidentem rozpuštěna už příští úterý. Jenže poslanec Miloš Melčák vzápětí naznačil, že i na tuto změnu podá stížnost k Ústavnímu soudu. Ani listopadový termín voleb zatím není jistý.

Trvalou změnu ústavy podpořili ve sněmovně ČSSD, ODS a lidovci. Poslanec Miloš Melčák, jehož předchozí stížnost u Ústavního soudu přinesla historicky první zrušení voleb v České republice, vzápětí veřejně řekl, že i tato nová změna porušuje princip retroaktivity. Tedy jeden z důvodů, proč soudci jeho žádosti vyhověli.

"Pokud by právníci potvrdili, že usnesením o rozpuštění sněmovny za použití dnes schváleného Poslaneckou sněmovnou zákona, ještě nepředjímejme, jak se zachová Senát, že jsme se dopustili retroaktivity, tak znovu požádám Ústavní soud, aby se vyjádřil," řekl Melčák po rozhodnutí sněmovny.

"Co nás v této zemi čeká, když budeme takovýmto způsobem k právu přistupovat a když budeme zneuctívat to, co nám řekne Ústavní soud," ptal se řečnicky Melčák po hlasování.

Politický popleta? 

Melčák, kterého vzápětí Jiří Paroubek nazval "politickým popletou", promluvil proto, že ho k tomu předtím vyzval šéf lidovců Cyril Svoboda.

Sněmovna o návrhu definitivně rozhodla po dlouhé debatě. Vzápětí bleskově schválila i druhý bod programu, úpravu volebního zákona. Politici jím chtějí zkrátit lhůty potřebné k co nejdřívějšímu vyhlášení nových voleb.

"Jsem rád, že v této chvíli je na stole řešení. Výhrady, které se týkají retroaktivity, pokládám osobně za irelevantní. Já jako laik, nikoli právník, nevidím důvod pro to, aby tento instrument byl napaden u Ústavního soudu," prohlásil vzápětí předseda ODS Mirek Topolánek, podle kterého se podařilo zvládnout nejtěžší krizi od roku 1989.

Teď bude klíčové, jak se Ústavní soud postaví k případné druhé stížnosti poslance Melčáka. Je jasná jedna věc: pokud Melčák stížnost opravdu podá, mohou být ohroženy i volby v listopadu.

Šéf lidovců Cyril Svoboda řekl, že stále existuje šance dojít k volbám podle stávající ústavy. "Kdyby Ústavní soud zrušil i tento zákon, vznikla by neřešitelná situace," připustil Svoboda. Lidovci hlasovali v pátek pro změnu ústavy.

"Podle mě by se mělo hlasovat (o rozpuštění sněmovny) až ve chvíli, kdy bude jistota. Nejhorší by bylo, pokud by soud vyhověl stížnosti Melčáka až poté, kdy by se Sněmovna rozpustila," uvedl předseda KDU-ČSL. Není tak jisté, zda jeho spolustraníci ve čtvrtek případně zvednou ruku pro rozpuštění sněmovny.


Výroky ze sněmovny 

Zdeněk Jičínský (ČSSD):

"Postavit Miloše Melčáka, tento příklad porušení elementárních principů politické morálky a pravidel parlamentní demokracie, na piedestal boje za právní stát, což učinil Ústavní soud (ÚS), není prosazením hodnot demokratického právního státu, ale je to karikatura ústavnosti."

"Je to citace myšlenky filozofa z římské doby Tertuliana, kteří říká: Credo quia absurdum est - věřím, protože to je absurdní. Takže to je situace, do které nás Ústavní soud svým nálezem postavil."

Ondřej Liška (Strana zelených):

"Těchto 12 hlasů (poslanců, kteří hlasovali pro návrh SZ, aby se jednání o ústavní změně odložilo na později) jsou poslanci a poslankyně, kteří si nemyslí, že je nutné běžet jako stádo splašených koní s jedinou vidinou, a totiž za každou cenu vstříc předčasným volbám, nýbrž kladou prioritu tomu, aby se tyto změny, které nás čekají v příštích hlasováních, odehrály co nejvíce férovou a ústavně konformní cestou."

Michal Doktor (ODS):

"Zavázali jsme se jednat v zájmu lidu této země a útěk od odpovědnosti je zájmem někoho jiného. Návrh kolegy Marka Bendy je útěkem od odpovědnosti jednat o návrhu rozpočtu na rok 2010, je útěkem před možností a povinností snížit deficit příštího roku, deficit rozpočtu navrženého panem ministrem financí Eduardem Janotou."

Martin Bursík (Strana zelených):

"Když se dítě jednou spálí o kamna, podruhé v drtivé většině případů na kamna nesáhne. Když Poslanecká sněmovna narazí do zdi před Ústavním soudem, je na pováženou, že den poté, aniž by analyzovala věcně argumentaci ÚS, aniž by využila svých právních kapacit, které má k dispozici, aby právníci zvážili nejen dlouho známý senátní návrh novely ústavy, ale také pozměňovací návrhy, které byly načteny v opakovaném druhém čtení, jde hlavou do zdi."

"Jestli ale mohu použít určité přirovnání, dámy a pánové, tady je ohromná dřina prodrat se k tomu řečnickému pultu skrz slámu, která čouhá z bot účelovosti toho jednání, které se tady dnes odehrává."

"Já se obávám, že to, co se tady teď děje, není vtip, že je to míněno vážně, a že jsou to především sekretariáty politických stran, že jsou to manažeři volebních kampaní, že jsou to sponzoři, že jsou to nastartovaní politici a lídři stran, kteří už si to chtějí v tom ringu rozdat, kteří ženou Poslaneckou sněmovnu a své armády za sebou k tomu, aby se nyní Poslanecká sněmovna rozpustila a vypustila, a že to je taková řekl bych skrytá pasivní hysterie, která vede většinově - nebo má vést většinově - k tomuto rozhodnutí."

"A myslím si, že tohle jsou podstatné argumenty ke zvážení, a dávám vám je všem samozřejmě k zamyšlení. A vím, že jako děti jsme používali takový vtip, že když někdo hovořil podle nás dětí nevhodně, tak jsme říkali - generace má, starší, to bude znát - to má být vtip, anebo pozvánka na kozí dostihy?"

Zdeněk Jičínský (ČSSD):


"Jestliže hájí (Martin Bursík) jednání soudců ÚS, kteří si myslí, že jednání před ÚS, kde zastupují strany zástupci parlamentu, že tam jsou na trestné lavici a že ústavní soudci je můžou vyšetřovat jako inkvizice, tak to je veliký omyl! Prostě nepatří ústavním soudcům to, aby se ptali, proč politici udělali to či ono opatření. Tím ÚS jasně ukázal, že mu nejde o právní stránku věci, že dělá politickou roli!"

Jiří Paroubek (ČSSD):

"Nám jde o to rozpoutat diskusi o pozici ÚS. A nikdo tady není, žádná ústavní instituce, něco jako svatá monstrance. To prostě tak není!"

"Já chápu, o co zeleným jde, a to je potřeba říct otevřeně. Ze slušnosti jsme to neříkali. Jde jim o to, že spoléhají na zázrak, na resuscitaci svých volebních preferencí, když budou volby někdy v květnu! A tomu podřizujete všechno! Upřímně řečeno, to byste museli mít tento Parlament takový, že byste ho měli změnit na dlouhý Parlament jako za Cromwella, abyste se dočkali pěti procent preferencí! S vaší politikou! Připomínáte mi Madame du Barry, jak ji honil po popravišti kat Sanson, když říkala "un moment" - ještě chviličku!"

Miroslav Kalousek (TOP 09):

"Rozpoznal jsem ve vaší řeči, pane kolego (Bursíku), při všem přátelství a úctě, naši společnou alma mater. Je zřejmé, pane bývalý předsedo zelených, že jste byl několik let také členem lidovců. Prostě účelová argumentace se tam vyučuje."

Stanislav Křeček (ČSSD):

"Copak si opravdu myslíte, že kdyby se na základě pohybu ve společnosti vyhlásilo v ČR království, že to Ústavní soud může zarazit? Ten už by neexistoval! Takže Ústavní soud je vázán na politiku, nemůže stát nad ní a nemůže být hybatelem politických dějů, jak se tedy domnívá!"


Melčák v hlavní roli

Melčák už v pátek dopoledne varoval, že je připraven napadnout i další změnu ústavy šitou horkou jehlou. Vadí mu především zpětná účinnost nově přijímaného zákona, který by měnil již daná pravidla na čtyřleté funkční období sněmovny.

"Retroaktivita není možná. Neměli by válčit, ale pořádně si přečíst rozhodnutí soudu, zamyslet se a pracovat," řekl on-line deníku týden.cz Melčák. "Změna ústavy, kterou nyní chce sněmovna schválit, by měla platit až od dalšího volebního období," dodal.

Prošel jediný návrh

Obě nejsilnější strany v dolní komoře, ODS i ČSSD, v parlamentu dopředu avizovaly, že nepodpoří žádné nové pozměňovací návrhy v ústavě. Ve hře tedy zůstala pouze varianta poslance Bendy, o které se hlasovalo.

Komunisté i většina lidovců například chtěli, aby se mohl prodloužit mandát poslanců v případě zrušení sněmovny až do dne voleb. Nezanikl by tedy okamžikem rozpuštění. Zelení prosazovali snížení počtu zákonodárců o jednoho na 199. Chtějí tak zabránit opakování patu z roku 2006. Eva Dundáčková žádala zrušení přestupkové imunity členů sněmovny.

Krok č. 2 - Schválení novely v Senátu

Po poslanecké sněmovně přebere štafetový kolík legislativního sprintu Senát. Ten již od pátečního rána čekal na definitivní verdikt sněmovny, aby se mohl novelou zabývat. Vzhledem k průtahům si již odhlasoval jednacím dnem i sobotu. Schůze Senátu byla přerušena v pátek do 18:00.

Plán předsedů politických stran poté předpokládá, že změnu ústavy podepíše prezident a v pondělí vyjde ve sbírce zákonů. Na úterý již předseda Miloslav Vlček svolal mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny, kde by si zákonodárci měli odhlasovat své rozpuštění a prezident vyhlásit nový termín voleb