Politické strany s reálnou nadějí pro vstup do sněmovny se až na několik menších výjimek téměř neshodují ve svých volebních návrzích na řešení hospodářské krize. Každá strana má například svůj vlastní názor na změny v daních. Pravicové strany více volají po snižování výdajů, levice se shoduje na zvyšování stropů na sociální pojištění.
 

"V průniku programů politických stran figuruje několik evergreenů, jako je zrychlení registrace nových firem či zavedení jednotného místa pro výběry daní a všech odvodů. Taková opatření mají tedy šanci na prosazení po volbách, z hlediska řešení důsledků ekonomické krize mají ale spíš marginální význam," řekl ČTK analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

ČSSD

ČSSD navrhuje zvýšit daně pro právnické osoby na 21 procent, zavést daňovou progresi a sazbu 38 procent pro příjem nad 100.000 korun měsíčně.

Dále chce zavést dědickou daň a zvýšit strop sociálního pojištění ze čtyřnásobku na šestinásobek průměrného platu. Sociální demokraté ale nesouhlasí se zvyšováním nepřímých daní.

ODS

ODS zvyšování daní spíše odmítá. Zároveň navrhuje, aby si částky, které zaměstnavatel poskytne zaměstnancům na zajištění péče o děti (například náklady na miniškolky a nový příspěvek na péči o děti), staly daňově uznatelnými náklady.

ODS rovněž navrhuje, aby bylo možné výdaje, které budou rodiče mít se zajištěním péče o děti mimo veřejná předškolní zařízení, odečíst z daní.

KSČM

Komunisté chtějí úplnou reformu daňového systému včetně obnovení daňové progrese u fyzických osob a nahrazení daně z příjmu právnických osob daní z obratu. U daní z příjmu fyzických osob strana navrhuje pět daňových pásem; lidé s příjmem do 12.500 měsíčně by platili jen devět procent, naopak lidé s příjmy nad 83.500 měsíčně 40 procent.

KSČM hodlá snížit zvýhodněnou sazbu DPH z devíti na pět procent a prosadit v EU výjimku, aby mohla být zavedena třetí, nulová sazba DPH na základní potraviny.

KDU-ČSL

KDU-ČSL navrhuje zavést dvě sazby daně z příjmu fyzických osob, a to 15 a 18 procent. Vyšší sazbě by podléhali lidé s příjmem přes 600.000 korun ročně. Lidovci zároveň navrhují zavést nový daňový bonus na děti až do 30.000 korun ročně.

Lidovci spolu s tím navrhují opětovné zavedení společného zdanění manželů a snížení slev na daňového poplatníka.

TOP 09

Zvyšovat daně nechce strana TOP 09. Rostoucí schodek státního hospodaření chce zmírnit úsporami na výdajové straně.

Navrhuje například snížení nákladů na provoz státu o pětinu, potírání nelegální práce, finanční spoluúčast ve zdravotnictví nebo omezení výše státní podpory na stavební spoření.